mirjana

  

.,

Odgovara: Mirjana Pejčić, dr. vet. med., Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

P: Moj pas je u toku jušerašnjeg dana u igri pao sa poprilične visine na beton. Vodila sam ga kod veterinara gde je pregledan i dobio je tri injekcije (protiv bolova, za smirenje i mislim antibiotik), veterinar kaže da je dobro prošao, navodno nije ništa slomljeno, ali se dosta ugruvao. Popodne je povrećao, iako nije hteo da jede. Je li to normalna reakcija organizma? Molim Vas za komentar i savet. Unapred hvala! Biljana


O: Padovi sa visine su relativno česti kod ljubimaca. Tokom takvih padova, neretko dolazi i do povreda osetljivih struktura glave - mozga. Mozak je zaštićen čvrstom koštanom strukturom (lobanjom) od spoljašnjih utiecaja. U slučajevima jakih tupih udaraca, padova sa visine dolazi do jačeg pomeranj, odnosno potresa mozga. Simptomi koji se javljaju  kod potresa mozga su: gubitak ravnoteže, vrtoglavica, razrokost, često i povraćanje, gubitak apetita i potištenost. Potres malog mozga prate simptomi ataksije(različite poremećaje ravnoteže, nedostatka koordinacije skeletnih mišića što rezultira u nepravilnim kretnjama tela) dismetrija (pas ne može regulisati količinu, domet i jačinu pokreta).

Zatim simptomi od strane vestibularnog sistema, proširenje zenice koja sporo reaguje na svetlo uz čestu protruziju trećeg očnog kapka, pojačani mišićni tonus te hiperrefleksija. Dijagnoza potresa velikog i malog mozga postavlja na osnovu anamneze (podaci od vlasnika), opšteg kliničkog pregleda i MRI-om ili CT-om. Kod traume glave u pasa najpre treba obratiti pažnju na sledeće simptome: abnormalni nivo svesti, razlike u izgledu zenica, jesu li udovi kruti ili opušteni, neuobičajeni pokreti očiju, krvarenje iz njuške / nosa, krvarenje iz ušnog kanala, napadi, držanje glave na jednu stranu. Veterinara mora sprovesti određene dijagnostičke pretrage / analize, neurološki pregled i  pregled oka, prohodnost disajnih puteva, frekvencija disanja i otkucaja srca, prisutnost fraktura i krvarenja, analiza krvi (naročito nivo hematokrita kako bi se isključilo krvarenja), biohemija krvi. Takođe, preporučljivo je uraditi RTG-snimak ili CT kako bi se odredile frakture i eventualne povrede mozga. CT-om se determiniraju krvarenja, otok mozga, penetrirajuća strana tela i duboke frakture lobanje. Takođe, može se uraditi MRI (magnetna rezonanca). Lečenje se sprovodi nadoknadom tečnosti infuzijama, lekovima protiv bolova, lekovima za smanjenje otoka mozga, po potrebi lekovima za smirenje ako se jave napadi. Takođe, u slučaju krvarenja rade se postupci za stabilizaciju cirkulacije. Dobro je redovno meriti i telesnu temperaturu, voditi računa da li pas normalno uzima tečnost te količinu i kvalitet uriniranja. O svakoj promeni najbolje je obavestiti  veterinara. Prognoza zavisi od stepena i dela oštećenja mozga.Potrebno je i strogo mirovanje naročito u prvih 24-48 sati.

Iz svega pre navedenog, kao i iz svega što ste i naveli da se dogodilo sa Vašim ljubimcem, moguće je da je ljubimac zadobio povrede glave. Posledično su i prisutni svi simptomi kod ljubimca koji i odgovaraju kliničkoj slici nakon povrede glave. Iz tog razloga, kao i iz razloga što pad visine može uzrokovati i povrede unutrašnjih organa, savetujem Vam da ponovno konsultujete svog veterinara i po potrebi isti sprovede dodatne preglede, a sve kako biste bili sigurni u zdravlje svog ljubimca.

 

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak