Pretražujte...
PRETRAŽI PROIZVODE
Kategorije

Besplatna dostava za kupovinu iznad 2900 RSD

Bigl

Rase pasa

  • Podelite:
Bigl sedi
FCI klasifikacija:

Grupa 6. – Goniči, tragači po krvi i srodne rase

Visina:

33-40 cm

Težina:

9-11 kg

Životni vek:

12-15 godina

Dlaka:

kratka, gusta

Boja:

trobojna — crna, braon i bela; dvobojna – crveno-bela, limun-bela ili narandžasto-bela, jednobojna – bela boja

Idealan životni prostor:

kuća sa baštom ili stan (uz više kretanja)

Prosečan broj štenaca

prosečno 6-7 štenaca

Istorija rase bigl

Bigl je lovačka rasa pasa koja prema FCI klasifikaciji pripada Grupi 6. – Goniči, tragači po krvi i srodne rase.

Iako i dalje postoje nagađanja o tome odakle potiče ova rasa, njegovo je poreklo ukorjenjeno u lovačkoj tradiciji te je oblikovan za lov na sitnu divljač. Veruje se da su psi za lov na zečeve u Engleskoj postojali još pre dolaska rimskih legija 55. godine pre nove ere.

Uzgoj bigla potječe od Northern Country Beaglea (ili Northern Hounda) kojeg su doveli Englezi još u 11. veku, a taj se pas pario sa Southern Houndom.

Zanimljivo je da su postojali i takozvani Glove beagles za vremene Henrija VII i pocket beagles, odnosno džepni biglovi koji su bili toliko mali da su stali u džep, a koristili su se za lov za vreme Elizabete I. Međutim, moguće je i da se ovde rade o istom, malom varijetetu rase.

Do 16. veka dosta je Engleza imalo velike pse za lov koji su njuhom pratili jelene, dok su manje verzije lovačkih pasa koji su njuhom pratili zečeve bili preci modernog bigla.

Karakteristike po kojima znamo bigla danas bigl dobiva negde u 19. veku kada se sve više odmiče od North Country Beaglea i Southern Hounda. Krajem 19. veka, rasa je gotovo izumrla, ali je 1890. oformljen prvi klub za pse te je stvoren standard rase.

Danas je bigl jedan od omiljenih porodničnih pasa, a krasi ga divan i prijateljski ali i pomalo tvrdoglav karakter.

Bigl sedi u šumi

Više od samo simpatičnog lica – spoljašni izgled bigla:

Kada pomislite na bigla, verovatno pred očima vidite kompaktnog, energičnog psa sa ušima koje lelujaju na vetru i neodoljivim, pomalo tužnim očima punima radoznalosti – kao da uvek razmatra neku novu avanturu ili traži skrivenu poslasticu.

I niste daleko od istine – bigl je rasa koja sa svojim prepoznatljivom izgledom i prijateljskim karakterom osvaja srca i pleni pažnju gde god da se pojavi.

Ovo je pas srednje veličine sa skladnim i čvrstim telom koje odiše energijom i spremnošću za istraživanjem. Njegova kratka, gusta i sjajna, tvrda dlaka je kao stvorena da se lako nosi sa različitim vremenskim uslovima. Ona najčešće dolazi u nekoliko boja, koja je kod bigla jedan od najupečatljivijih detalja.

Paleta boja bigla

Najčešća i najpoznatija kombinacija je trobojna — crna, braon i bela. Pored trobojnih, bigl može imati i dvobojnu dlaku – najčešće je to crveno-bela, limun-bela ili narandžasto-bela, a postoje i jednobojni biglovi bele boje.

Uz dlaku, ono što bigla izdvaja su duge, široke i spuštene baršunaste uši i velike i tamne oči u kojima se ogleda znatiželja i nevinost koje mu daju pitomi i simpatičan izraz.

Imaju blago zaobljenu lobanju, crni nos i njušku spremnu da uhvati svaki trag mirisa.

Visina i težina bigla:

Ovaj snažan atlet spreman je za akciju u svakom trenu - on je robustan i kompaktan, a svojom je konstitucijom prilagođen lovu. Bigl se po svojoj telesnoj građi nalazi na granici između pasa malih i srednjih rasa, a postiže visinu od 33 do 40 cm i težinu od oko 9 do 11 kg, a nekada su i nešto teži. Ženke su po pravilu sitnije od mužjaka.

Rep mu je srednje dužine, uglavnom uspravan kao zastavica koja se njiše dok veselo korača ili trči. Njegove noge su snažne i mišićave, savršene za brze i dugotrajne šetnje, dok mu celokupan izgled odaje utisak živahnog, ali odanog saputnika.

Bigl leži na beloj pozadini

Održavanje i nega bigla

Bigl nije preterano zahtevan pas kad je u pitanju održavanje ali postoje specifičnosti koje ne sme da se zanemare. Dlaka bigla je kratka i gusta, a potrebno ju je redovito četkati prikladnom četkom i tako odstraniti nepotrebnu, mrtvu dlaku i podstaći cirkulaciju.

Njihova su slaba tačka uši koje, iako su lepe, mogu da predstavljaju idealno okruženje za upale i bolove – zato ih treba redovno proveravati i čistiti, a ako primetite crvenilo, neprijatan miris, sekret ili preterano češanje odmah konsultirajte veterinara.

Potrebno im je redovito prati zube te seći nokte kako im ne bi izazivali bol i probleme, a treba i redovito proveravati stanje sa očima. Budući da je ovo aktivna rasa koja će dosta vremena provoditi u prirodi, proveravajte i jesu li pokupili nekog insekta ili krpelja.

Bigl leži u krevetu

Uslovi za držanje bigla

Uvek spreman za akciju – aktivnost bigla

Bigl pripada lovačkoj rasi pasa koji poseduju veliku potrebu za kretanjem. Njegova radoznalost i energija često ga vode u nove avanture, pa je zato idealan saputnik za aktivne ljude i porodice koje vole šetnje i igru na otvorenom.

Sa ovom lopticom energije možete da se zaputite u duge šetnje, u park na igru, igre njuškanja, dati im razne interaktivne igračke i pružati im razne druge aktivnosti. Bigl voli da uči i da bude uključen u porodične aktivnosti, a potrebna mu je i mentalna stimulacija da bi bio srećan i zadovoljan.

Ovaj pas ne voli da bude dugo sam i dosadan mu je pasivan život. Mnogi uzgajivači ove rase smatraju da smanjenje aktivnosti ljubimca može da vodi do pojave različitih oblika poremećaja u ponašanju – lajanje, zavijanje, destruktivno ponašanje, agresija.

Bigl će biti najsrećniji ako može svakodnevno da koristi svoj izuzetno razvijen njuh i da istražuje okolinu jer je to deo njegove suštine i prirode.

Dresura bigla

Bigl je veoma inteligentan, ali tu inteligenciju često usmeruje onome šta njemu najviše odgovara u tom trenu. Iako je dobar i samostalan, on je i tvrdoglav pa budite spremni u vaspitanje uložiti strpljenje, doslednost, aktivno vežbanje i kreativnost.

Sa biglom, dakle, treba dosta da se radi – trening mora da bude dinamičan, učestao i zabavan, a ako im se ne posveti dovoljno vremena i aktivnosti, mogu da postanu destruktivni – ovo nije tipično za bigla nego nedostatak pravilnog treninga.

Možda ćete se nekada osećati kao da nema pomaka, ali potrebno je biti uporan i dosledan. Kada bigl shvati šta se od njega očekuje i kada s njim izgradite snažan odnos pun poverenja, dobićete voljenog saputnika koji će da vam ulepša dan.

Budući da su ponekada i previše svojeglavi, savetuje se da ga uvek vodite na povodcu jer bi mogao krenuti da selektivno sluša i ignoriše vas te se dati u trk.

Potrebna je i rana socijalizacija kako bi navikli na razne zvukove, mesta, ljude, životinje i situacije te izrasli u uravnoteženog ljubimca.

Bolesti kod bigla

Iako je dosta zdrava rasa kod koje se životni vek kreće od oko 12 do 15 godina, bigli su, kao i druge rase, sklone raznim bolestima. Bolesti koje mogu da ih zahvate su sledeće:

• upala spoljašnjeg ušnog kanala
• prolapsus trećeg očnog kapaka
• epilepsija
• hipotireoidizam
• srčana oboljenja
• oboljenjima intervertebralnih diskova
• displazija kukova
• ahondroplazija
• hemolitička anemija
• očne bolesti kao što su katarakta, glaukom, progresivna atrofija mrežnjače, suvi keratokonjunktivitis
• pretilost – bigl voli da mnogo jede i ima veliki apetit – Royal Canin BHN Beagle je hrana formulisana za biglove koja pomaže u održavanju idealne težine zahvaljujući optimalnom sadržaju kalorija, dodatkom L-karnitina i kombinacijom posebno izabranih vlakana.

Bigl za stan – da li je ovo dobra ideja?

Iako može da se dobro snađe u različitim životnim uslovima, za bigla je zbog njegove energije i potrebe za kretanjem idealno da ima pristup bašti ili nekoj sigurnoj, otvorenoj površini gde može da trči i istražuje.

Međutim, bigl se dobro snalazi i u stanu, pod uslovom da mu vlasnici redovno obezbede dovoljno šetnji i aktivnosti na otvorenom.

Svakako je važno da prostor u kojem boravi bude bezbedan jer bigl zbog izraženog lovačkog instinkta može lako da prati mirise i pobegne ako mu se ukaže prilika. Takođe, bigl ne voli da bude dugo sam, pa je poželjno da u kući ima društvo.

Temperament bigla - kakav je bigl pas?

Ako ste ikad proveli vreme sa biglom, znate da je to pas čiji je karakter jednako očaravajuć kao i njegov izgled.

On je pre svega inteligentan i veseo pas prijateljske naravi, pun života i energije, uvek spreman za igru i nove avanture. On nije niti agresivan niti stidljiv i zato se dobro slaže kako sa ljudima, tako i sa drugim psima, a sa mačkama bi trebalo biti oprezan, iako se i to da rešiti uz pravilnu socijalizaciju i odgoj.

Međutim, ne dajte da vas zavara njegov mio i prijatan pogled – ispod te površine krije se neustrašivi lovac poznat po svojoj radoznalosti i istrajnosti, naročito kada mu neka zanimljiva mirisna staza privuče pažnju. Kad nanjuši nešto zanimljivo, sve ostalo pada u drugi plan te će tada verovatno ignorisati vaša dozivanja i naredbe. Dakle, treba imati na umu da je dosta tvrdoglav, a ta tvrdoglavost nije toliko inat ko što je želja da prati sopstvene instinkte, zbog čega je bitan pravilan i dosledan odgoj.

Prema porodici je nežan i odan i dobro se slaže s decom prema kojoj je nježan. Međutim, nisu možda među najboljim izborom psa za porodice s decom – zbog jakog lovačkog nagona, bigl ponekad može više da se osloni na svoj instinkt nego na naredbe vlasnika. Ipak, zahvaljujući svojim mnogobrojnim dobrim osobinama, bigl je često omiljen izbor za porodičnog psa.

Ono šta treba napomenuti je i da glasno laju, a taj je lavež deo njegovog nasleđa koji će nekima da bude šarmantan, nekima i ne, ali to je svakako deo njegove ličnosti.

Bigl trči po travi sa žutom lopticom

Proizvodi za bigla

AMIPLAY Trenerka s kapuljacom Texas, Crvena
  • Besplatna dostava

0

Amiplay Trenerka s kapuljačom Texas, Crvena

50 cm

+5 opcije
  • 3.799,00 RSD
Dodaj

Lista želja

Vaša korpa je prazna.

Dodajte proizvode u korpu

Nastavite kupovinu
0