Odgovara:
Mirjana Pejčić, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

 

P: Imam ženku nemačke doge staru dve godine koja "voli" da leži na betonu i dobila je žuljeve na laktovima. Čime biste mi preporučili da to lečimo, s obzirom da joj više nije dozvoljeno ležanje na betonu? Da li u vašem centru ima da se kupe štitnici za laktove psa?
Unapred hvala, Dragan

O: Pojava žuljeva je dosta česta kod većih i težih rasa pasa, a češće nastaje  kod kratkodlakih pasa.  Nastaje kao posledica ležanja, najčešće na koštanim izbočinama (npr. na lakatnom zglobu).

Konstantni pritisak telesne težine izaziva i sužavanje krvnih sudova, što smanjuje oksigenaciju zahvaćenog područja, dolazi do opadanja dlake, isušivanja kože, koja gubi na elastičnosti, peruta se i puca, što stvara mogućnost nastanka infekcija.

Žulj, odnosno zadebljanje kože koji nastaje na tom mestu, predstavlja u stvari zaštitnu reakciju organizma, kako se ne bi javila veća oštećenja na dubljim tkivima. Naravno, ako pas leži na tvrdoj podlozi ili u betonskom boksu žuljevi su česta pojava, naročito na laktovima i petama, a kod pasa koji spavaju na betonu proredi se dlaka  i otvrdne koža i na grudima. Žuljevi  su okrugla bezdlačna mesta, koža na njima je hiperkeratotična, suva i gruba. Većina žuljeva je bezopasna i nije potrebna nikakva terapija. Kada žulj postane hiperplastičan, kada dođe do naknadne infekcije i zapaljenja na tom mestu, neophodno je sprovesti terapiju. Do povređivanja i sekundarnih bakterijskih infekcija dolazi zbog toga jer je tkivo stalno izloženo novim traumama. U takvim slučajevima je neophodna antibiotska terapija, a u izuzenim slučajevima i hiruška intervencija.

Najvažnija je preventiva, odnosno paziti da je ležaj mek, te redovno kontrolisati stanje kože kod psa. Na taj način u velikoj meri izbegavate mogućnost nastanka komplikacija, ali ne sprečavate mogućnost nastanka žuljeva, koji će se svakako pojavljivati u manjem obimu i bez ozbiljnijih posledica.

Da bi se koži vratila elastičnost, sprečilo pucanje i stvaranje ranica koje bi mogle naknadno da se iskomplikuju sekundarnim bakterijskim infekcijama, možete lokalno aplikovati  ''Flogocid'' mast, koju možete naći u našoj apoteci, a koja deluje antibakterijski, antiflogistički, potstiče odbrambene snage organizma, a koži vraća potrebnu masnoću.

U Pet centru nemamo specijalizovane štitnike za laktove i zaista nemam informacije gde bi ste mogli da ih nabavite, ali ukoliko je to za Vašeg psa jedino rešenje, možda možete da pokušate da ih sami napravite.

 

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak