ana_jovanovic2a


Odgovara:
Ana Jovanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

 

P: Upario sam kuju pre deset dana na 10. i 12. teranja. Danas sam primetio zeleni iscedak iz vagine. Da li je to normalno? Uradio bih bris ali nema uslova za to u  gradu u kome živim. Unapred zahvaljujem , Stevan


O:
  Polni ciklus ili estrus je period od jednog do drugog teranja, a fiziološki se kod kuja javlja dva puta godišnje. Polni ciklus se sastoji od četiri faze. U svakoj od faza koncentracija hormona je različita, odnosno koncentracija hormona se menja.
 
Prva faza polnog ciklusa ili proestrus kod kuja traje oko 9 dana. U to vreme se javlja iscedak crvenkaste boje zbog hiperemije, kao posledica delovanja hormona i pucanja kapilara. U ovoj fazi sazrevaju folikuli na jajnicima.


Druga faza polnog ciklusa ili estrus traje oko 9 dana (zavisno od rase). U ovoj fazi dolazi do pada koncentracije estrogena i povećava se koncentracija hormona koji će izazvati ovulaciju.


U ovoj fazi ženka je spremna za parenje. Količina iscetka je vrlo mala, svetle boje. Ona postaje veoma privlačna za mužjake zbog mirisa tog iscedka. Mužjaci mogu namirisati ženke psa u "teranju" sa nekoliko kilometara razdaljine. Ženka psa postaje nemirna, spremna da pobegne i morate stalno biti na oprezu.
 
Treća faza ili diestrus traje 60-70 dana, ukoliko ženka nije gravidna. U ovoj fazi dolazi do regresije već opisanih promena.
 
Četvrta faza ili anestrus je faza polnog mirovanja. Ova faza traje sledećih 150 dana, a u krvi dolazi do opadanja koncentracije polnih hormona.
 
Treba uzeti u obzir da dužina trajanja ovih perioda može odstupati nekoliko dana, u zavisnosti od rase, veličine itd.
 
Kuja ovulira najčešće dvanaestog dana od početka krvarenja. Naravno, treba pomenuti da to može da bude i 10. - 14. dana, a postoje i podaci koji govore da se to može desiti čak i 5. dana i 25. dana polnog ciklusa. Postoje i fizički znaci koji nas mogu upućivati da je nastupila ovulacija, a to su: stidnica postaje edematozna, hiperemična, kuja povlači rep u stranu, naročito kada je mazite po zadnjem delu leđa, dozvoljava mužjaku parenje.
 
Iscedak koji pominjete ne mora značiti postojanje patološkog procesa, međutim ukoliko se u narednih nekoliko dana količina i izgled iscetka promeni, a pritom kuja počne da pokazuje druge znake oboljena (povišena temperatura, pad apetita, apatija, slabost, dijareja itd..), savetovala bih Vam da vodite kiju  kod veterinara na pregled.
 
Uzimanje brisa (mikrobiološki pregeld, izolacija uzročnika i antibiogram) predstavlja vid specijalističkog pregleda i ne može zameniti klinički pregled kuje, već samo potvrđuje sumnju veterinara na određenu vrstu infekcije.

 

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak