Odgovara:
Mirjana Pejčić, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

 

P: Za dve nedelje trebalo bi da preuzmem štene Jorkširskog terijera. Štene će imati manje od 2 meseca. Odgajivač me ubedjuje da je to sasvim u redu, i da psa treba još samo da revakcinisem  sa 12 nedelja. Do tada, štene treba da je u kući. Mada se jako radujem psu, ipak strahujem od štenećaka i  svih ostalih bolesti. Kako da zaštitim i sačuvam štene do perioda revakcinacije? Aleksandra

O: Zadatak imunološkog sistema psa je prepoznavanje, zaustavljanje i uništavanje uzročnika bolesti (virusi, bakterije, gljivice i dr.). Neki delovi imunološkog sistema pružaju opšti, nespecifični oblik zaštite, dok su drugi visokospecijalizovani.

Za razvoj imuniteta potrebno je vreme. Po rođenju stene sisa majčino mleko (kolostrum) i na taj način stiče "pasivni imunitet". Period između 4. i 12. nedelje predstavlja vreme krhkog imuniteta, jer se tada koncentracija majčinih zaštitnih antitela znatno smanjuje. Štene u tom periodu još nema u potpunosti razvijen vlastiti imunološki sistem koji će u potpunosti zaštititi organizam.

Psi se vakcinišu protiv zaraznih bolesti pasa. Koriste se različite vakcine, sa manje ili više uzročnika. Preporuka je da se štene vakciniše sa 6, 10 i 14 nedelja starosti, ili sa 8 i 12 nedelja starosti, a zatim svake godine jednom. Revakcinacija se radi sa ciljem postizanja što boljeg imunog odgovora organizma, a na godišnjem nivou treba raditi revakcinaciju zbog toga jer tokom godine titar antitela postepeno opada. Preventivna vakcinacija se radi u toku celog života Vašeg ljubimca.

Vakcina sadrži uzročnike - bakterije ili viruse koji izazivaju bolest, ali su promenjeni tako da više kod pasa ne dovode do pojave bolesti. Vakcina može da sadrži jednog uzročnika ili može biti polivalentna, gde je u jednoj vakcini sadržana zaštita od više bolesti. Najčešće vakcine pružaju zaštitu od parvoviroze, štenećaka, zaraznog zapaljenja jetre, leptospiroze i parainfluence. Sve navedene bolesti najčešće se manifestuju vrlo teškim kliničkim simptomima, lečenje je dugotrajno a ishod neizvestan. 

Ono što Vi možete da učinite u cilju zaštite šteneta do njegove revakcinacije, je da u tom periodu, kao i desetak dana posle revakcinacije, omogućite štenetu što bolje uslove nege i ishrane, kao i da ga u tom periodu ne izvodite u šetnju, da se nikako ne druži sa drugim psima, kako bi se štene poštedelo od mogućih oboljenja.

Ukoliko štene boravi u stanu ili u kući nemojte mu dozvoliti da boravi u blizini ulaznih vrata ili da se igra Vašom obućom, jer preko nje se mogu uneti uzročnici mnogih bolesti, koji mogu ugroziti zdravlje Vašeg ljubimca.

Dodatnu opremu za štence možete pogledati u Pet Centru.

 

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak