Marija Tetkic v3

Odgovara:
Marija Tetkić, dr. vet. med.,
Pet centar, Sentandrejski put 11, Novi Sad

P: Poštovani, moj jorki terijer star 7 meseci, težak 3kg, pre pet dana počeo je da kašlje, nije imao temperaturu i normalno se ponašao i jeo. Prvi dan sam reagovala i odvela ga na pregled. Veterinar je konstatovao laringitis dao mu je mix neke dve inekcije (mislim da je antibiotik ) i prepisao mu dexason 0.5 mg 1x1 pet dana. Danas je četvrti dan kako ga pije kašalj je maltene skroz isčezao ali je on stalno pospan i u kući stalno leži, jede normalno i napolju je veseo, normalna mu je stolica i ne povraća. Zanima me da li je ta pospanost reakcija na lek? Da mu možda ta doza nije prejaka ? On je inače u kući uvek jako živahan i veseo. Unapred Vam se zahvaljujem. Gordana.


O:
Pretpostavljam da se radi o bolesti čiji puni naziv nosi ime zarazni traheobronhitis ili zarazni kašalj.

Bolest je multikauzalna što znači da je uzrokuje nekoliko mikroorganizama od kojih su neki virusi (adenovirus tip 2, herpesvirus, virus parainfluence) kao i bakterija Bordetella bronchiseptica.

Uobičajno dominantni simptom je kašalj koji vlasnici pasa često opisuju kao da je posledica "kosti u grlu", a ukoliko dođe do pogoršanja bolesti može se uočiti potištenost, groznica, gubitak apetita, upala pluća. U većini slučajeva komplikacije su vezane za imunokompromitirane životinje ili štence, kao i životinje kod kojih na vreme nije preduzeta terapija.
 
Psi kao i ljudi nakon prestanka simptoma bolesti prolaze kroz rekovalescentni period od najmanje 2 nedelje, zavisno od težine oboljenja.
 
Organizam se  u tom periodu aktivno bori protiv uzročnika oboljenja, i sva energija se troši na obnavljanje oštećenja i dovođenja organizma u stanje ravnoteže i zdravlja. U tom periodu organizam štedi svu energiju i zato se kao normalna reakcija javlja pospanost.
 
Što se tiče leka koji dajete svom psu, on ne izaziva pospanost, a i doza koju je Vaš veterinar propisao je u skladu sa njegovom težinom, s toga nema razloga za zabrinutost. Jednostavno pustite psa da se odmara. Obezbedite mu mirno mesto i kvalitetnu hranu. Preporučujem Vam Recovery paštetu od Royal Canina koja je namenje upravo rekovalescentnim životinjama. Lako je svarljiva i obezbeđuje neophodnu energiju bez opterećivanja organizma.
 
Ne preporučujem Vam duge šetnje niti forsiranje psa u smislu igre ili trčanja.
 
Takođe Vam preporučujem davanje nekih od preparata za poboljšanje imuniteta i celokupnog stanja organizma. Kod nas u Pet Centru možete naći Immun Tabs tablete, Anima Strath Sirup i Calo-pet pastu.

Ovi preparati se koriste u rekovalescentnim stanjima za što brži i potpuniji oporavak životinje.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak