Opšte zdravstveno stanje, pravilna ishrana, pretežni boravak u kući/stanu ili izvan nje, okolina (druženje sa psima iz okoline, pri čemu može doći do sinhronizacije teranja više kuja u grupu koje se intenzivnije druže ili žive zajedno, npr. u uzgajivačnici) - sve to utiče na tačni uzrast prvog teranja.
Prvo teranje kuja po pravilu snažno doživljava. Ne shvata šta se to s njom dešava, nemirna je, traži više pažnje, stidnicu stalno liže, lizanjem čak uklanja i iscedak što ostaje iza nje. Tada ne bi trebalo vršiti na nju nikakav pritisak budući da je ionako smeta pojava novog mirisa u kući, iscedak koji prlja tepih, te i psi koji je - privučeni njenim mirisom - stalno okružuju. Po pravilu, u narednim teranjima stidnica je vidljivo manje otečena, a blaže su i psihičke promene koje prate prvo teranje, pa osim malo iscetka, iduća teranja najčešće prolaze gotovo neprimetno.
Današnjim užurbanim životom nekad nam i promaknu ovakve sitne promene kod naših ljubimaca, tako da je sasvim moguće da ste prevideli teranje i ako se već pojavilo.
Fiziološki, teranje se javlja dva puta godišnje, a u nekih kuja to se može dešavati i svakih četiri ili devet meseci. Imajući ovo u vidu može da se desi da Vaša kuja još nije imala teranje ili da su znakovi teranja minimalni pa mogu da nam promaknu (tzv. tiho teranje). Vlasnik takvo teranje uopšte ne mora da primeti i zato smatra da je teranje u potpunosti izostalo. Tihi estrus se javlja kada postoji normalan hormonalni status, ali spoljašnji znaci estrusa nisu ispoljeni.
Kod kuja se može javiti i prolongirani anestrus, odnosno period između dva estrusa može da varira (od 26 - 36 nedelja). Zbog toga se trajanje ovog intervala ne može koristiti za predviđanje pojave sledećeg estrusa kod jedne iste kuje, pa je teško i utvrditi da li se radi o prolongiranom anestrusu.
Dijagnozu i prognozu stanja nije moguće postaviti bez kompletnog pregleda. Ukoliko bi se pregledom utvrdile nepravilnosti polnog ciklusa, one se vrlo uspešno leče medikamentima ili hirurškim zahvatom (sterilizacija).
Pomno pratite ponašanje Vašeg psa, da vam nešto ne promakne, a ako do teranja ne dođe u naznačenom periodu obratite se Vašem veterinaru.
Više o prvom teranju kod kuje možete pročitati u odgovorima koleginice Aleksandre Todosijević. dr. vet. med., pod naslovom „Teranje kuje – pravilni vremenski intervali“ i „Polni ciklus kuje i prvo teranje“ i u odgovoru Mirjane Pejčić: „Prvo teranje“.
|