Zabrinjava me zašto mi je pas jako plašljiv kada drugi pas laje?
Postavio ANA JOVANOVIĆ
Odgovara:
Ana Jovanović, dr. vet. med.
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd
P: Imam psa Cane Corso, od skoro je kod mene, ovog novembra će napuniti 2 godine i malo me zabrinjava to što još uvek nije podigao nogu kada mokri i to što je jako plašljiv kada neki pas laje na nas dok šetamo, povlači se u stranu ili jednostavno se ceo povije i okrene se da vuče nazad. Ima kontakta sa drugim vlasničkim psima i jako je razigran i druželjubljiv, čak i živi u kući sa psom pošto ja imam jos jednog psa iste rase starog 8 godina. Unapred zahvalan, Vladimir Simic.
O: Istraživanja genetike pasa pokazala su kako psi potiču od sivih vukova. Vukovi primarno žive u društvenim porodičnim grupama zvanih čopori u kojem, u svrhu međusobne komunikacije, pokazuju određene položaje tela i proizvode zvukove koji su uočeni i kod domestikovanih pasa.
Pre svega ovde se govori o iskazivanju dominacije ili pokornosti. Dominantan pas stoji ukočenih nogu i uspravno, uši odignutih i usmerenih prema napred. Rep drži podignut, a dlake duž kičmene moždine lagano odignute. Pokoran pas pokazuje spuštene uši i donju usnu kao i spuštanje celog tela. Rep drže spušten ili kompletno podvučen pod telo, a leđa drže pognuto u svrhu pokazivanja poštovanja.
Ovo su glavni pokazatelji dominantnog i pokornog ponašanja.
Mokraća se skuplja u bubrežnom zidu, odakle se mokraćnhim putevima odvode u mokraćni mehur. Mokraćni mehur je mehurasti organ čiji su zidovi građeni od sluzokože u kojoj se nalazi mnogo mišićnih vlakana, pa je vrlo rastezljiv, a može se i aktivno kontrahirati, tako da se iz njegove šupljine isprazni celokupni sadržaj.
Pražnjenje mokraćnog mehura je refleksni čin, koji reguliše centar smešten u slabinsko-kičmenom delu leđne moždine. Ovaj centar je povezan i s višim moždanim centrima koji na njega mogu delovati inhibitorna i stimulativno.
Nagon na mokrenje nastaje zbog rastezanja zida mokraćnog mehura, koje izazove sakupljena mokraća. Kada se mokraćni mehur napuni mokraćom i kada se mišići u zidu mokraćnog mehura zategnu, nadražuju se završeci nerava i počinju da šalju nadražaje u centar u leđnoj moždini. Centar odmah refleksno izaziva kontrakciju mišićnog omotača i otvaranje sfinktera.
Pokoran pas se ponaša kao štene. U psihi odraslih životinja obično postoji unutrašnja zabrana da se napada mladunčad vlastite vrste. Pasivna pokornost se ispoljava tako da pas čučne, priljubivši telo zemlji, trudeći se da izgleda što manji, a zatim, ako to ne zaustavi napad, izvrne se na leđa sa šapama mlohavo podignutim u vis. U toj pozi ponekad ispusti i slabašni mlaz urina. Tako se ponaša sasvim mala štenad kad im se približava majka da bi ih polizala i tako podstakla na uriniranje. Štene može mokriti u prisutnosti druge životinje ili osobe za koju smatraju da im je dominantna. To je pokorno mokrenje. U tom slučaju treba saznati koji događaji i situacije podstiču tu situaciju kod psa. Kod nekih pasa uzbuđenje ili nagli pokret prema štenetu može izazvati mokrenje. Mnogi psi uriniraju kada se nagne nad njih. Umesto toga, treba kleknuti kraj njega.
Kada se psić oslobodi i počne osećati prijatno, verujem da će se i način mokrenja normalizovati. Većina pasa preraste mokrenje iz pokornosti kada postanu zreli i izgrade samopouzdanje. Treba naravno samo puno strpljenja.
Zato bih vas savetovala da se, s obzirom na godine vašeg ljubimca, obratite dobrom dreseru pasa koji je upoznat sa ponašanjem životinje i moći će da usmeri ponašanje vašeg ljubimca u pravom smeru.
OZNAKE: