mirjana

Odgovara:
Mirjana Pejčić, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

P: Moj jazavičar već godinama ima probleme sa kičmom, i koči se otrpilike dva puta godišnje. Redovno ga vodim kod veterinara, i to mu uglavnom pomogne, ali sad je ukočen već skoro tri nedelje i nije mu ni malo bolje. Nikad nije bio ukočen ovako dugo, i počinjem da brinem da li će uopšte prohodati. Ne može normalno da funkcioniše ukoliko ne primi analgetik, ne može ni da ima stolicu niti normalno jede, skoro da uopšte ne može da se kreće. Ne znam više kako da mu pomgnem, svaki drugi dan ga vodim na terapije koje ovog puta nisu delotvorne. Čula sam za Rimadyl, ne znam da li da počnem to da mu dajem, naša trenutna veterinarka ga ne preporučuje, kaže da je kancerogen. ali na žalost, ja više nemam izbora. Njemu nije bolje, a ja za tri nedelje putujem, i bojim se da neće preživeti dok se ne vratim, ako ga ne dignem na noge da bar može da funkcioniše, da jede i nuždi normalno. Da li se Rimadyl može kupiti kod vas u Pet centru? Hvala unapred. Tijana

O: Rimadyl tableta sadrži karprofen - nesteroidni protivupalni lek (NSPUL) iz grupe 2-arilpropionske kiseline, koji karakteriše protivupalnim, analgetskim i antipiretskim delovanjem.

Koči aktivnost ciklooksigenaze, sprečava stvaranje prostaglandina i tromboksana, a budući da ne ometa aktivnost lipooksigenaze, ne remeti stvaranje leukotriena. Zanemariv mu je štetan uticaj na želučano-crevnu sluzokožu i bubrežno tkivo.

Rimadyl se koristi za: ublažavanje znakova upale i bolova pri akutnim i hroničnim poremećajima mišićno - koštanog sistema  psa, suzbijanje bolova i protivupalno (antiinflamatorno) kod postoperativnih edema.


Rimadyl se ne sme davati psima s teško oštećenim srcem, jetrom ili bubrezima te kada je prisutna opasnost od krvarenja u želučano-crevnom traktu. Ne sme se davati kod opasnosti od pojave alergijskih reakcija i gravidnim kujama.


Kod zdravih i mladih pasa početna doza Rimadyla iznosi 2 - 4 mg na kilogram telesne mase na dan, što treba dati u dve jednake doze, npr. tabletu od 20 mg za psa teškog oko 10 kg,  davati 2 puta na dan. U slučaju povoljnog kliničkog odgovora nakon sedmodnevnog lečenja treba nastaviti sa Rimadylom i to s pola doze,  tj. smanjiti na 2 mg/kilogram telesne mase,  1put na dan.


Preporučene doze ne bi se smele prekoračiti. Ukoliko je tretman Rimadylom nemoguće izbeći kod takvih životinja, treba davati manju dozu i pažljivo ih klinički nadgledati (nikad dozu određivati na svoju ruku).


Primenu Rimadyla odnosno karprofena  treba izbegavati kod dehidriranih, hipovolemičkih i hipotenzivnih pasa. Kod takvih je pasa veća opasnost od toksičnog oštećenja bubrega. Rimadyl se ne sme davati istovremeno sa drugim lekovima iz grupe NSPUL lekova, a takođe valja izbegavati istovremenu  primenu Rimadyla sa drugim potencijalno nefrotoksičnim lekovima.

Dodatne informacije o upotrebi leka Rimadyl možete pročitati u mom prethodnom odgovoru „Dobre i loše strana leka Rimadyl“.

Dužina, tj. vreme i doza leka zavisi od dijagnoze i zdravstvenog stanja životinje (individualna je) i nju može odrediti jedino veterinar koji leči Vašeg psa. U našoj apoteci imamo u ponudi ovaj lek i izdajemo ga samo na veterinarski recept.

Ishrana takođe može pomoći kod ovakvog stanja Vašeg psa. Preporučila bih Vam programe medicinskih dijeta indikovanih kod spondiloze: Hill's "j/d" ili Royal Canin "Mobility support". Osim sa navedenom kompletnom hranom, možete Vašem ljubimcu olakšati i sa različitim dopunskim sredstvima za stabilizaciju: Canhydrox GAG – Canina, Caniagil - Canivital, Arthro vet, Anti artrozin...


Sve navedeno možete pronaći u apoteci Pet centra.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak