Učenje šteneta da vrši nuždu napolju
Postavio MIRJANA PEJČIĆ

Odgovara:
Mirjana Pejčić, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd
P: Kako da naučim štene da fiziološke potrebe obavlja napolju? Hvala, Sajkan O: Nije čudno za štene što još nije shvatilo da nuždu treba obavljati napolju. Ono još ne raspoznaje mirise koje ostavljaju odrasli psi kako bi obeležili teritoriju. Sa vremenom će štene samo shvatiti da nuždu treba obavljati napolju, jer u svojem domu nema potrebe obeležavati teritoriju koja je i tako njegova. Miris je glavno pseće čulo. Psi pomoću mirisa upoznaju svet. Vaše će štene puno toga doznati njuškajući urin drugih pasa (radi li se o mužjaku ili ženki, je li pas dobroćudan, da li je kujica u teranju i slične stvari). |
Međutim, sada dok je tako malo još ne zna "čitati poruke" koje mu drugi psi ostavljaju. Najbolji način da naučite štene da nuždu obavi napolju je da ga što češće izvodite u šetnju (po mogućnosti svaka 3 sata, jer štene ima malu bešiku i ne može dugo zadržavati mokraću), da ga nagradite svaki put kada obavi nuždu napolju nečime što jako voli (npr. keksi za štence, mlečne bombone sa vitaminima, pseća čokolada i sl.), da ga verbalno pokudite kada nuždu obavi u stanu, ali samo ako ste ga "uhvatili" u trenutku kad obavlja nuždu ili odmah neposredno nakon toga, jer u suprotnom - ako je od obavljanja nužde do vašeg otkrića prošlo neko vreme - štene neće da shvati zašto je kažnjeno.
Štene staro 3 - 4 meseca potrebno je izvoditi u šetnju minimalno 5 - 6 puta na dan, nakon čega broj šetnji možete postepeno da smanjite na 4, odnosno na 3.
Psi imaju potrebu obavljanja nužde nakon spavanja, obroka, igre ili uzbuđenja. Pokušajte napraviti raspored šetnji prema bioritmu svoga psa ili kada primetite da se vrti u krug i njuška po podu, odmah ga izvedite u šetnju.
Obavezno vodite računa o pravilu: štene bi prvo trebali voditi u šetnju, a tek nakon šetnje nahraniti ga i po mogućnosti mu omogućiti spavanje, kako ne bi došlo do izbacivanja hrane (povraćanja) i kako bi se poboljšalo varenje i resorbcija hranjivih materija. Često vlasnici štenadi greše vodeći ga u šetnju nakon hranjenja! Nije dobro da pas ide u šetnju punoga želuca.
Niste napisali o kojoj se rasi radi, ali su velike pasmine pasa sklone torziji i dilataciji (okretanje i proširenje) želuca koja može biti uslovljena genetski ali može nastati i zbog prenatrpavanja želuca hranom i onda nakon toga pojačanom fizičkom aktivnosti. Toj grupi pasa pripadaju: nemačke doge, nemački ovčari, bokseri, dobermani, veliki šnauceri, škotski ovčari, dalmatinci, mastifi, rotvajleri i mnogi drugi. Torzija i dilatacija želuca mogu da se pojave i kod pasa malih rasa, ali puno ređe. Zato ako imate i malog psa ritam šetnje i hranjenja je isti: prvo šetnja, pa hrana, pa spavanje.
U načelu štenad nije potrebno kažnjavati za to što ne znaju obaviti nuždu na mesto i vreme koje smo si zamislili. Radije se koristite metodom nagrade (kada obavi nuždu napolju ili na wc - u dajte mu pseći keksić). Svi psi pre ili kasnije nauče obavljati nuždu napolju, gde to rade i drugi psi, jer na taj način obeležavaju teritoriju i međusobno komuniciraju (hormoni se izlučuju mokraćom).
Kao malu pomoć u učenju možete da koristite odbijajuće mirise (npr. Trixie Get off spray, Karlie Perfect care spray i sl.), kojima poprskajte sva mesta u stanu na kojima je vaš pas vršio nuždu, nakon što ste ih dobro oprali.
OZNAKE: