Tumor kostiju i babezioza
Postavio ANA JOVANOVIĆ
Odgovara:
Ana Jovanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd
P: Moja ljubimica je ženka flandrijskog govedara stara 8 godina. Juče sam primetio da nije aktivna i razigrana kao obično. Uveče joj se stanje pogorslao, pa sam krenuo u detaljan pregled. Na moju žalost, na njoj pronadjem veliki broj krpelja i apces na prednjoj levoj šapi na nadlaktici, temperatura 41.5, naravno da sam je odmah odveo veterinaru koji joj je dao infuziju i neke tri injekcije, kao i neko sredstvo koje joj je utrljao duz ledja od čega su krpelji uginuli. Medjutim, danas primetim da se apces nije smanjio, iako je ona dosta veselija, ali i dalje ni približno predjasnjem stanju.Popila je i tablete protiv parazita, jer je jako mršava, ali ceo dan nije imala stolicu. |
Urin joj nije taman, pa se nadam da krpelji nisu bili zaraženi. Kad sam se danas čuo sa veterinarom, na moj odgovor da se apces ne smanjuje, dobio sam šokantno saznanje, da ona najverovatnije ima rak kostiju, pa Vas molim da mi kažete da li je to stvarno moguće? Unapred hvala. Mirko
O: Tumor predstavlja novonastalu tvorevinu u organizmu. Tumori mogu biti maligni (zloćudni) i benigni (dobroćudni). Razlika između njih je u agresivnosti rasta, kao i u tome što maligni tumori metastaziraju (pokazuju tendenciju da se šire i infiltriraju u okolna tkiva i na druge organe i organske sisteme).
Benigni tumori ne daju metastaze na druge organe i ne infiltriraju se u okolno zdravo tkivo. Zbog toga, da bi prognoza bila ispravna i da bi se utvrdio najbolji način lečenja, neophodno je ustanoviti vrstu i karakter tumora (dobroćudan ili zloćudan).
Da li je tumor benigni ili maligni procenjuje se na osnovu patohistološkog nalaza ili nakon biopsije.
Osteosarkom je tip raka kostiju kod pasa koji se najčešće sreće. To je tip psećeg raka koji nastaje na površini kosti i napreduje do centra.
Tumor se razvije obično kod srednje starih i starih pasa, u proseku između 6. i 8. godine života, a u retkim slučajevima kod mladih pasa starih samo godinu dana. Kod gigantskih rasa je starosna granica obolevanja nešto niža nego kod manjih pasa, ali njima je kraći i životni vek. Češće se razvije u mužjaka nego kod ženki. Osteosarkom se u 75 % slučajeva razvije na dugim kostima - distalni radius, proksimalni humerus (podlaktične i nadlaktične kosti) distalni femur, proksimalni i distalni deo tibie (natkolenica i potkolenica). Češće se nalazi na predjim nego na zadnjim nogama, a smatra se da je to zbog toga što prednje noge nose veći deo težine tela. Vrlo retko ova vrsta tumora zahvata zglobove.
Prvi klinički znak bolesti je bol i posledično šepanje. Vrlo često se i vidi oteklina na bolnom mestu. Rentgenom se postavi sumnja na osteosarkom, a definitivna dijagnoza postavlja se biopsijom i pregledom uzetog tkiva. Biopsija je neophodna da bi osteosarkom razlikovali od drugih tumora kostiju (hondrosarkoma, multipli mijelom, limfoma) ili od metastaskih promena na kostima koje viđamo kod primarnih tumora dojke i prostate.
Obavezna pretraga kod sumnje na osteosarkom je rentgen pluća jer na žalost ovaj tumor vrlo brzo i često metastazira u pluća. Problem je u tome šta će se promene na plućnom tkivu (makrometastaze) videti samo kod 10 % pasa koji ih imaju. Kod ostalih se radi o mikrometastazama koje je vrlo teško detektovati. 90 % pasa u vreme dijagnoze osteosarkoma već ima mikrometastaske promene na plućima jer se radi o visoko metastatičkom tumoru. Uglavnom metastazira hematogeno (krvlju).
Lečenje koje se koristi kod većine pasa je operacija kojom se uklanja tumor. Obično se amputira ceo ud, mada se ponekad može izvesti i operacija kojom se spašava ekstremitet, što sve zavisi od veličine i stepena tumora.
Ukoliko veterinar sumnja da postoji mogućnost da pas boluje od tumora kostiju, savetovala bih vam da uradite rentgenski snimak i biopsiju (ukoliko sumnja i dalje postoji), kako biste dobili tačnu dijagnozu.
Nalaz zakačenih krpelja na psu pobuđuje sumnju da je pas možda zaražen babeziozom.
O babeziozi smo pisali ovde
OZNAKE: