Toplotni udar
Postavio ALEKSANDRA TODOSIJEVIĆ
Odgovara:
Aleksandra Todosijević, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd
P: Rotvajler star 6 godina, imao toplotni udar. Primio infuziju i terapiju. Pao je na noge i ne može da ustane. Jede normalno i pije vodu. Nema temperaturu ni infekciju. Dobio vitamin b i kalcijum. |
Za vreme vrućina treba paziti da pas ima dovoljno sveže vode i da je prostor u kojem ooravi dosta ventiliran.
Ponašanje psa takođe utiče na razvoj toplotnog udara, autonomni nervni sistem kontroliše širenje i sužavanje kapilara blizu kože. Ako je pas egzaltiran (uzbuđen, iznerviran) krvni sudovi u koži su skupljeni, nema odavanje toplote tela i raste temperatura u mozgu. Preterana težina takođe pogoduje razvoju toplotnog udara. Ako pas stoji nakon određenog napora u toplom okruženju, to je povoljan znak dobrog kondicionog stanja, a u ovom stojećem položaju lakše će ohladiti telo (strujanje vazduha po većoj površini tela, nego kada je u ležećem stavu).
Tokom perioda u godini kada su prisutne visoke temperature morate obratiti pažnju na svog psa da biste pravovremeno uočili promenjeno ponašanje i sprečili toplotni udar. Ne zaboravite da skakanje prezagrijanog tela u more / reku ili naglo i obilno kvašenje može biti pogubno za psa zbog zastoja rada srca zbog temperaturne razlike vazduha i vode. Većina vlasnika za vreme vrućih dana stavlja mokre peškire na vrat svoga psa da bi mu omogućili hlađenje tela, a psi to vrlo rado nose i podnose.
Kako je pas pod nadzorom veterinara, pratite savete stručnog lica, smanjite kretanje / aktivnosti psa i ukoliko se stanje nakon 3 - 4 dana (i nakon ukazane terapije) ne popravi, odvetite ga na ponovni pregled.
OZNAKE: