aleksandra

Odgovara:
Aleksandra Todosijević, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

P: Imam iskustva sa psima, imao sam 2 nemačka ovčara, i trenutno imam jorkširskog terijera. Pre par dana sam video psa rase tibetanski mastif, oduševio sam se, iako je tek u 5 mesecu života. Interesuje me otprilike sve o ovoj rasi. Želim velikog psa koji vreme provodi u dvorištu, znam da su oni po prirodi malo agresiviniji prema strancima ali me interesuje njihovi zahtevi. Da li bi se slagao sa mojim jorkširskim terijerom i da li bi se jorki slagao sa njim, njihovi zahtevi sto se tiče ishrane, šetnje, prostora, dresure, održavanja ( zbog linjanja, dlake itd.)? Pozdrav, Aleksandar

O: Tibetanski mastif je pas krupnih kostiju. Široka, masivna glava klinastog je oblika i završava se širokom i zatupastom gubicom. Njuška je velika i crna, oči male, tamnosmeđe. Uši su trouglastog oblika, debele kože i viseće. Dužina tela je samo malo veća od visine, tako da tibetanski mastif deluje četvrtasto. I njegove noge su dosta krupne i snažne. Širok rep tibetanski mastif nosi savijen iznad leđa.

Tibetanski mastif je zaštitnički nastrojen pas, ali je u ponašanju odmeren, miran i pažljiv. Dostojanstven je i odan porodici, naročito deci (koje tretira kao stado koje štiti), a nepoverljiv prema strancima. Hrabar je i neustrašiv, svojeglav i odlučan, ali sa željom da ugodi gazdi. Strpljiv i veoma inteligentan, ovaj pas je odgajan da preuzme incijativu.

Pošto u prošlosti nije imao blizak kontakt sa ljudima, neophodan je trening i strpljenje da se ovaj pas temeljno socijalizuje. Trening mastifa mora biti uravnotežen, bez vike i batina, jer će pas inače terati inat.


Kuje imaju samo jedno teranje tokom godine, dok ostale rase obično imaju dva. Ne preporučuju se za život u stanu. Da biste ga zadržali bez vezivanja, potrebna je dva metra visoka ograda. Noću ga treba držati u kući, jer u njegovoj je prirodi da noću laje napolju.


Krzno je veoma gusto, dlaka je srednje dužine. Oko vrata se formira gust okovratnik od dugih, tršavih dlaka, koji na glavi prelazi u krunu. Krzno je najčešće crno, sa zlatnim ili žuto-smeđim belezima, ali može se javiti i u boji čokolade, sivoj, zlatnoj, krem ili riđoj.


Tibetanski mastif mora umereno da vežba, jer se preterana aktivnost loše odražava na njegove teške kosti. Više voli šetnju kroz šumu ili park od jurcanja za loptom. Treba ga redovno četkati. Ovaj pas dlaku odbacuje jednom godišnje, kad četkanje mora trajati bar pola sata svakoga dana.


Pošto se radi o gigantskoj rasi trebalo bi ishranu prilagoditi potrebama rase i da bi obezbedili pravilan rast i razvoj koristite hranu za štence do 2 godine starosti.


Energetske potrebe variraju tokom života psa. Štenci tokom faze intenzivnog rasta, fizički aktivni psi, kao i kuje u laktaciji imaju povećane energetske potrebe. Džinovski psi, na žalost, nemaju dug životni vek, žive u proseku 7 - 9 godina. Starosne promene kod ovih pasa mogu da se primete relativno rano u životu. Praksa je pokazala da džinovski psi imaju osetljivo srce i da je rizik od bolesti kardiovaskularnog sistema izuzetno veliki, naročito u kasnijem uzrastu. Odgovarajuća ishrana, koja uzima u obzir sve specifičnosti ovih rasa pasa, može u velikoj meri da pomogne u smislu održavanja vitalnosti i zdravlja.


Tokom prvih osam meseci života, štene džinovske rase raste izuzetno brzo i u tom uzrastu dostigne 50% svoje odrasle težine, već sa 5 meseci starosti. U tom uzrastu koštani sistem je dostigao 80 - 90% veličine koštanog sistema odraslog psa. Međutim digestivni sistem se ne razvija tako brzo tokom rasta i zbog te činjenice kao i zbog njegovog ograničenog kapaciteta neophodno je pažljivo birati hranu u toj (prvoj) fazi rasta. Druga faza rasta, koja traje od 8. meseca do 18 - 24. meseca, predstavlja u stvari fazu konsolidacije čitavog organizma i razvoj mišićne mase (to je u stvari faza telesnog sazrevanja psa).

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak