aleksandra

Odgovara:
Aleksandra Todosijević, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

 

P: Imam starijeg psa, koji nartednog meseca puni 8 godina. Interesuje me na šta bi trebao obratiti pažnju jer već polako ulazi u poznije godine. Tj. da li je dozvoljena fizička aktivnost i ukojoj meri. Hvala na odgovoru. Peca.


O: U starosti, telo više nije u mogućnosti da odgovori zahtevima i zadacima koji se postavljaju pred njega, kao nekad. Određenom adekvatnom ishhranom i načinom života moguće je promene karakteristične za starenje ljubimca usporiti, a ponekad i zaustaviti.Naime, u starosti se često pojavljuju bolni zglobovi i nedostatak snage. Pojavi bolnih zglobova pogoduju različite degenerativne bolesti, povrede i povećana telesna težina. Iz tog razloga, izrazito bitno je osigurati pravilnu ishranu i vežbu, a sve kako bi se prevenirale povrede i poremećaji u funkciji pojedinih delova lokomotornog sistema, odnosnno sigurao što kvalitetniji život. Ovde se treba naglasiti važnost umerenog kretanja i lagane vežbe. Naime, na takav način je moguće stalno održavati kvalitet i tonus mišića, koji uzročno-posledično mogu opteretiti zglobove i redukovati potencijalne probleme vrlo česte u starijoj dobi ljubimca.

Nedostatak snage se kod starijih pasa javlja zbog slabije isporuke hranjivih materija ka mišićima, zbog čega je ljubimac bezvoljniji i lakše se umara. Iz svega gore navedenog, može se zaključiti da dovoljna količina vežbe na dnevnoj osnovi je važan preduslov održavanja zdravlja kako po pojedinim organskim sistemima tako i na nivou celog organizma. Aktivnost bi trebala biti prilagođena mogućnostima ljubimca. U aktivnostima bi trebalo maksimalno redukovati pojačana opterećenja i pojačani napor. Pod time se podrazumeva i istrčavanja, duže šetnje, hodanje uz i niz stepenice,... Naime, baš ovo poslednje neretko zbog jačeg opterećenja na kičmi i lokomotorni sistem može kod starijih ljubimaca dovesti do povreda različitog intenziteta.

Uz gore navedena uputstva o održavanju pravilne i primerenee aktivnosti starijeg ljubimca, ne bi trebalo zaboraviti i na pravilnu ishranu. U tu svrhu se savetuje korišćenje hrane iz premium ili superpremium asortimana hrana namenjene starijim ljubimcima. Takve hrane su pažljivo pripremljene i prilagođene svim potrebama starijeg organizma. Pravilnom ishranom kao i aktivnostima osigurajte optimalnu telesnu težinu ljubimca. Ona je važan faktor u preveniranju različitih bolesti lokomotornog sistem, srca i krvotoka,...

Takođe se savjetuje vlasnicima starijih ljubimaca da češće posećuju veterinara (2-3 puta godišnje, a po potrebi i češće), a sve kako bi se stalno moglo pratiti njihovo zdravlje. Između ostalog, veterinar će prema trenutnom zdravstvenom stanju ljubimca savetovati na koji način prolongirati zdrav i kvalitetan život ljubimcu.

 

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak