Marija Tetkic v3

Odgovara:
Marija Tetkić, dr. vet. med.,
Pet centar, Sentandrejski put 11, Novi Sad

P: Imam ženku mešanca staru oko godinu ipo do dve godine i njeno štene mužijaka starog oko 6 meseci, oboje je zahvatio štenećak pre nekih 3 meseca, počelo je sa standardnim simptomima povraćanje, proliv, temperatura po ceo dan su ležali nisu hteli da jedu ni da piju, malom je zahvatilo pluća i disajne organe jedva je disao mislio sam da je gotov bio je u mnogo težem stanju od majke u međuvremenu sam ih vodio kod veterinara primali su infuziju i antibiotike. Mali se na kraju skroz oporavio počeo je da jede i pije normalno i da trči, iscedak iz očiju i nosa je nestao, s tim što veterinari nisu primetili da su mu zubi pomalo braonkasti i ima neprijatan zadah i koža nosa mu je postala gruba nekako i kao da se kruni pročitao sam da su i to posledice štenećaka pa me zanima šta može da se preduzme po tom pitanju? Pošto je sad stvarno u dobrom stanju (sem tih posledica) pa ne bih voleo da mu se ponovo nešto zakomplikuje. Što se kuje tiče nju je zahtavio najviše neki kašalj kao i gust iscedak iz očiju i suv nos kao i najgori, nervni štenećak... Imala je dva jača napad mislim da je u pitanju epi napad ležala je na leđima i cela se trzala. Posle nekih mesec dana počela je da joj se neprestano trza zadnja noga i do danas to ne prestaje. Dajemo joj neke tablete da bi joj ublažilo te nervne napade u pitanju je gabapentin, u dozama koje nam je veterinar preporučio i tablete beviplex n sa B vitaminom. 

Nema više temperaturu, ne povraća i nema proliv ni kašalj ali i dalje ima malo iscedak iz očiju i nos joj je suv (spolja), a ponekad i iznosa ima malo iscedak desi se nekad da malo čudno diše kao da joj se malo zapuši trenutno, ima već minimum mesec dana kako je malo živnula više ne leži, štaviše živahna je trčkara po ceo dan (malo šepa zbog te noge što joj se trza ali kao da se navikla malo na to). Takođe pre nekih mesec ipo dana je prestala i sa infuzijom počela je malo da jede i pije ali slabo, i dalje je jako je mršava. U principu prebrodila je tri meseca i vec nekih 2-3 nedelje stanje joj se ne menja ne ide mnogo na bolje ali se i ne pogoršava. Vidim da želi da živi i kao što kažem živahna je i zato ne bih da je uspavam, a sa druge strane opet muči se sa tom nogom što joj se trza i mršava je jako. Pa ako imate neke savete kako bih mogao malo da joj podignem apetit i šta je najbolje da joj dajemo za jelo? Da počne malo više da jede i ugoji se mislim da bi joj to olakšalo dosta i da bi ojačala malo ovu zdravu zadnju nogu na koju se oslanja samim tim bi lakše hodala, i eventualno ako ima nešto da joj se ublaže ti trzaji i iscedak iz očiju i nosa. To je neko moje mišljenje ako bi joj se stanje pogoršalo razmislio bih o uspavljivanju a ovako joj malo fali da joj se stanje malo poboljša i mogla bi još da poživi pošto je i ovako živahna i vidi se da ima želju da živi. Pozdrav ! ! Vladimir


O:
Poseban vid kožne komplikacije štenećaka je bolest tvrdih šapa.


Obično se javlja u hroničnom toku, kada dolazi do zadebljanja kože na šapama i nosnoj pečurki, što je slučaj kod Vašeg psa. Budući da virus štenećaka oštećuje ćelije epitela, promene su ireverzibilne prirode.


Primenom vitaminskih preparata u bilo kojoj formulaciji tableta, kapsula, rastvora, praha ili paste moguće je individualno donekle poboljšati stanje kože.


U našoj ponudi je veliki broj preparata kojim biste mogli da podignete imunitet psa poput Dr.Clauder’s Multivital tablete, Animastrath rastvor, tablete i mikrogranule, Calopet pasta, Dermanorm kapsule, Clauder s mikrogranule kvasca, Bewi dog morske alge koji možete primeniti prema preporuci Vašeg veterinara, ali je, nažalost, malo verovatno da će primena bilo kog multivitaminskog preparata dovesti do trajnog izlečenja Vašeg psa.


Promene na njušci možete lokalno tretirati i Elastopad zaštitnom kremom za kožu sa omega 3 i 6 masnim kiselinama da bi do neke mere omekšali promenjena mesta ali, kao što sam već pomenula promene su najčesće ireverzibilne prirode i primenom svih ovih preparata ćete u određenoj meri poboljšati trenutno stanje ali ne i trajno izlečiti Vašeg psa.


S obzirom da se štenećak javlja uglavnom kod mladih pasa – štenaca, najčešće u periodu menjanja zuba (period od 2-6 meseci), vrlo često se posle preležanog štenećaka sreću trajne i karakteristične promene na novoniklim stalnim zubima, koje se nazivaju "štenećakovo zubalo". Zubi su mekši i jako se troše jer je zubna gleđ slabo razvijena.


Ovakvi zubi su manji od prirodno razvijenih, na njima se javljaju uzdužne pukotine i udubljenja, pa postaju hrapavi i rupičasto izdubljeni sa karakterističnom smeđe-rđastom bojom. Ovaj poremećaj na zubima je doživotan i ne prenosi se na potomstvo.


Prebojenost zuba posle preležanog štenećaka je takođe ireverzibilna promena što znači da zubi ostaju trajno promenjene boje.


Za održavanje oralne higijene zuba Vašeg psa možete primeniti preparat Dr. Clauder s Plaqe ex forte koji sprečava nastajanje plaka, njegovo vezivanje za zube i samim tim smanjuje intenzitet lošeg zadaha. Paralelno sa tim, možete po potrebi primeniti i Vet Aquadent rastvor za buko-dentalnu higijenu koji omogućava svež zadah i deluje protiv naslaga na zubima.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak