Milan Milanovic v2

Odgovara:
Milan Milanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Sentandrejski put 11, Novi Sad

P: Imam maltezera starog 2,5 meseca, dala sam joj pola tablete protiv parazita, prošlo je 2h ona je povratila salamu u koju sam joj stavila tabletu i posle tog je povratila zelenkasto tečno 3x. Da li da joj opet dam tabletu i šta da radim za povraćanje?
Hvala, Enisa

O: Prisustvo crevnih parazita (infestacija) veoma je česta pojava kod pasa svih starosnih kategorija. Oni mogu da izazovu vrlo blage ili čak neprimetne kliničke simptome, ali mogu da izazovu vrlo tešku i ozbiljnu kliničku sliku, tako da je čak i život životinje doveden u pitanje. Mlade životinje infestirane crevnim parazitima pokazuju sledeće različite simptome. Naspoložene su, bezvoljne, apetit im je slab, dlaka im je suva i lošeg kvaliteta, stomak im je često nadut i na pritisak bolan, prisutan je i profuzan proliv u kome mogu ali i ne moraju da se primete crevni paraziti. Ponekad mlada životinja i povraća i dešava se da u povraćenom sadržaju budu primetni crevni paraziti. Dehidratacija je posledica upornog povraćanja i proliva.

Kod odraslih životinja infestacije crevnim parazitima obično nisu primetne za vlasnika. Jedini simptom koji vlasnici primete je prisustvo dijareje manjeg ili većeg intenziteta. Dijareja može da bude prisutna stalno ili da se javlja povremeno, može da bude u vidu potpuno tečne ili kašaste stolice, i u stolici mogu ali i ne moraju da se pojave crevni paraziti. Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničkog pregleda (veterinar može lako prepoznati simptome infestacije crevnim parazitima i koprološkim pregledom potvrditi svoje sumnje). Za dijagnostiku crevnih parazita presudan je koprološki pregled koji vrši veterinar i na osnovu čijih rezultata veterinar propisuje najefikasniji lek za otklanjanje crevnih parazita.

Zato je neophodno naglasiti da, kada su u pitanju mlade životinje u prvoj godini života, neophodno je dehelmintizaciju sprovoditi češće i to na sledeći način: Štene treba tretirati tabletama za čišćenje od parazita, i to svake dve nedelje od 3. - 12. nedelje starosti, kao i posle toga svake četiri nedelje od 12. nedelje do 6. meseca života. Nakon toga tretman je potrebno ponavljati 3 - 4 puta godišnje, s tim da uvek kada tretirate psa, a ustanovite prisustvo parazita, tretman je neophodno uraditi dvokratno u razmaku od 14 dana. Takođe je neophodno tretirati psa sredstvima protiv ektoparazita, jer je buva prelazni domaćin u razvoju male pseće pantljičare, pa je mogući izvor zaraze za štenad.

Kada se govori o antiparaziticima danas su u upotrebi preparati širokog spektra dejstava u obliku tabletica, paste, sirupa. U zavisnosti od proizvođaca tabletica se obično dozira tako što se psu direktno u usta ili pomešano u zalogaju hrane aplikuje jedna tableta na 10kg telesne mase. Ukoliko je težina psa manja od 5 kg tada se aplikuje polovina ili četvrtina tabletice u zavisnosti od proizvođaca tablete (Drontal, Dehinel, Prazinon itd.). U svakom slučaju, psu koji učestalo povraća ne možete aplikovati tableticu protiv crevnih parazita sve dok se želudac malo ne "odmori". Uporna aplikacija tabletice na već iritiran želudac će samo još više potencirati povraćanje, koje će postati jos učestalije i time se pokreće začarani krug. Kada pas povraća treba uvesti potpunu dijetu u trajanu od nekoliko sati, a psa po potrebi rehidrirati primenom infuzije, a na ovaj način se mogu aplikovati i neki lekovi koji će umiriti povraćanje.


Nakon ovog perioda kada se pas potpuno primirio i više ne povraća, prvo mu se postepeno daje nekoliko gutljaja vode i prati se njenova reakcija. Ukoliko nema povraćanja nakon uvođenja vode nudi mu se lako svarljive veterinarske dijetalne hrane poput Hills i/d, Royal Canin gastrointestinal. Obroci su u početku mali i češći, a kasnije se i količina hrane povećava. Kada ste potpuno sigurni da je povraćanje zaustavljeno tada možete ponovo pokušati sa aplikacijom tabletice protiv parazita.

Ukoliko pas povrati u prva dva sata nakon aplikacije tablete, ona neće delovati i u tom slučaju postopak se ponavlja.

Tabletu možete dati i sa malom količinom hrane, a ako se povraćanje konstantno ponavlja neopghodan je pregled od strane veterinara kliničara.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak