Štene - ishrana, zaštita od parazita, vakcinacija i putovanje u inostranstvo
Postavio ANA JOVANOVIĆ
Odgovara:
Ana Jovanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd
P: Kupili smo Toy pudlu staru dva meseca, vakcinisana je. Žena kod koje smo je uzeli kaže da obavezno pije mleko i AD vitamin, pored suve hrane. Čitajući vaše članke sam shvatila da je kvalitetna hrana dovoljna. Kada da joj damo preparate proziv parazita? Koji su osnovni preparati i rekviziti koje u početku moramo da kupimo, i kada može napolje (da li sme na sneg)? Takodje, sredinom aprila planiramo put u inostranstvo, pa me zanima da li ćemo moći da je povedemo, pošto će imati samo šest meseci? |
O: Ako štene hranite hranama superpremijum kvaliteta, ne morate ništa drugo dodavati u toku dana, sem uvek dostupne vode. Hrane su uglavnom podeljene u katogorije, po težini psa koju će postići u odrasloj dobi, a namenjene su štencima i potpuno podmiruju sve dnevne potrebe organizma koji raste i koji za 10 meseci treba da dostigne svoju adultnu veličinu.
Mleko se ne preporučuje u ishrani pasa, jer usled slabog razlaganja laktoze može doći do pojave proliva. Možete koristiti mlečne proizvode koji u svom sastavu imaju malu količinu laktoze (fermentisani mlečni proizvodi - npr. jogurt). Ovi proizvodi nisu neophodni, ali u svom sastavu imaju mikrofloru koja blagotvorno deluje na digestivni sistem, pa bi bilo dobro koristiti ih da omekšate štencu granule ili da ih učinite ukusnijim.
O tome šta Vam je sve potrebno za Vaše novo štene, više možete pročitati ovde.
Štene starosti 2 meseca je vakcinisano jednom, polivalentnom vakcinom, koja štiti od zaraznih bolesti, međutim, jednokratnom vakcinacijom se ne stvara dovoljna količina antitela koja će štiti Vašeg ljubimca, pa je obavezno uraditi dvokratnu Ili trokratnu vakcinaciju. To znači da ćete psa voditi na revakcinaciju 4 nedelje posle primljene prve vakcine. Sa navršenih tri meseca starosti, štene po zakonu treba da primi vakcinu protiv besnila. Uz vakcinaciju, vrši se i mikročipovanje, čime je moguće identifikovati životinju. Za stvaranje imuniteta potrebno je da prođe 15 dana, tako da bi to bio prvi period kada treba da izvedete štene napolje. Tada se štene smatra zaštićenim, tj. ima dovoljan nivo zaštite. Štene možete izvoditi napolje i po snegu, ali bih Vam preporučila da koristite odela koja će ga štititi od nepovoljnih klimatskih uslova. Kada je veoma hladno kratko prošetajte psa.
Pre poseti veterinaru možete primeniti neki od antiparazitskih sredstava. U našoj ponudi imate Vithaminthe oralnu pastu (Virbac), koja se jednokratno i lako aplikuje i ima prijatan ukus, a deluje protiv velikog broja parazita. Štenad se tretiraju 2 puta u razmaku od mesec dana između 6. i 12. nedelje.
Ako planirate put u inostranstvo, potrebno je da imate prateću dokumentaciju. O tome možete više pročitati ovde.
Hranu za štence možete pogledati ovde.
Opremu za put možete pogledati ovde.
OZNAKE: