Odgovara:
Nikola Mišić, dr. vet. med.,
Pet centar, Sentandrejski put 11, Novi Sad

P: Dobio sam odraslog psa a ne znam da li je i kada ranije vakcinisan. Kako ide postupak- redosled vakcinacije i da li je potrebno prethodno psa očistiti od parazita? I dalje mi nije najjasnije što se tiče vakcinacije. Pas je odrastao, star je oko 2,5-3 godine. Na Vašem sajtu sam pronašao sledeći citat: "Proveravanje statusa vakcinisanosti šteneta bi podrazumevala vađenje krvi i utvrđivanje nivoa zaštitinih antitela protiv određenih uzročnika bolesti prisutnih u serumu psa. Ovakva neka analiza bi bila komplikovana i skupa i ne radi se" To u principu znači da ne mogu proveriti da li je pas predhodno vakcinisan? Kako postupati u tom slučaju? Koje vakcine dati i u kom redosledu? Unapred mnogo hvala na odgovorima! Miloš


O: Provera vakcinisanosti psa podrazumeva proceduru i nije u našoj veterinarskoj praksi obavljanje ovakvih postupaka koja podrazumevaju labaratorijske postupke koje su, kako je koleginica i navela u tektu skupe.

Najlakše bi bilo da pas ima mikročip jer u tom slučaju na osnovu jedinstvenog broja može se odrediti poreklo psa kao i ime vlasnika, koji ima uvid u obavljene vakcinacije, dehelmintizacije psa i drugo, s obzirom da se čipovanjem dobija zdravstvena knjižica psa sa svim zapisanim veterinaskim pregledima.

Prva vakcina koju pas može da primi je “puppy“ vakcina protiv mačije kuge i štenećaka. To je jedina vakcina koja može da se primi već sa 6 nedelja i obezbeđuje kratkotrajni imunitet. Sledeća je petovalentna vakcina koja se prima sa 8 nedelja i koja štiti naše ljubimce od: parvoviroze (mačije kuge), štenećaka, zarazne žutice, leptosiroze, influence pasa.

Nakon što je vakcina data imunitet nastupa za 7-14 dana (pa u ovom periodu još treba paziti na štene i ne dopuštati mu kontakt sa drugim psima). S obzirom da imuni sistem mladunčadi još nije dovoljno razvijen da pruži trajniju sigurnost, sa 12 nedelja starosti se radi revakcina koja pojačava otpornost od ovih istih bolesti.


Ovde moramo istaći da iako od ovih bolesti najlakše oboljevaju štenci, od njih mogu oboleti i odrasli psi pa je neophodno ovu vakcinu ponavljati svake godine.


Radi održavanja imuniteta potrebno je svake godine vakcinisati psa protiv besnila vakcinama poput Nobivak-a, Duramun-a,… Pre svake vakcinacije neophodno je utvrditi zdravstveni status ljubimca, kako bi se vakcinisala potpuno zdrava jedinka, jer je to preduslov uspešne vakcinacije i sticanja imuniteta.


Takođe je poželjno izvršiti preventivnu dehelmintizaciju psa nekim preparatima u vidu tableta poput Drontal-a, Prazinon-a, Cazitel-a,...ili nekim od preparata u vidu paste poput preparata Vitaminthe.


Ukoliko želite možete ponoviti vakcinaciju, odnosno izvršiti revakcinaciju sa petovalentnom vakcinom poput vakcine koju je primio u periodu dok je bio štene. Ovo se radi iz razloga što i odrasli psi mogu oboleti od štenećaka i drugih vezanih oboljenja.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak