Srčani crv (Dirofilaria immitis) / Dirofilarioza
Postavio ANA JOVANOVIĆ
Odgovara:
Ana Jovanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd
P: Zbog širenja ovog parazita - srčanog crva putem ujeda komarca, pročitala sam da je savetno psu davati jedanput mesečno antiparazitik CARDIOTEIC (ivermectin). Da li i Vi to savetujete i da li imate taj preparat? Inače imam labradora starog pet godina, kućni pas, ali često odlazimo sa njim u prirodu, gde je izložen ujedima komaraca. Sa poštovanjem i unapred zahvalna na savetu. Leposava |
Parazit Dirofilaria immitis uzrokuje bolest srčanog crva (heartworm disease), a Diriofilaria repens subkutanu dirofilariozu.
Dirofilaria immitis (često zvani i srčani crv) pripada redu Chromadorera. To je dugačak i tanak parazit koji se u svom domaćinu može pronaći u desnom ventrikulu (desna komora) ili u pulmonalnim arterijama pasa i mačaka. Za razliku od nje, Dirofilaria repens uzrokuje pojavu malih, bezbolnih potkožnih oteklina (neretko migrirajućih) koje nastaju kao posledica prisustva odraslog parazita.
Sama bolest je hroničnog toka, a prati je klinička slika koje se postepeno razvija u sve ozbiljniju bolest. Kod manjih rasa pasa češće se pojavljuje teži oblik ove bolesti. Ta se činjenica dovodi u vezu sa anatomskim razlikama ljubimaca (manji ljubimci imaju manje srce i krvne sudove pa je i manja invazija potrebna za pojavu težeg oblika bolesti). Klinička slika parazitske invazije uzročnikom Dilofiria immitis varira te se može podeliti u lakši i teži oblik. Takođe, poznati je i subklinički oblik ove bolesti u kojem nisu prisutni klinički znakovi bolesti.
Lakši oblik bolesti prate znakovi smanjene kondicije ljubimca te pojave kašljanja (u manjoj meri), najčešće prisutne za vreme pojačane aktivnosti ljubimca. Ponekad je moguće uočiti i znakove lakše anemije. Teži oblik prate znakovi gubitka telesne težine, gubitka kondicije ljubimca, izrazita smanjenost aktivnosti ljubimca, učestali kašalj, ubrzano disanje i izrazita anemija. Takođe, može se uočiti i plućna tromboembolija, eozinofilija, trombocitopenija, glomerulonefritis, proteinurija,...
Lečenje je dugotrajno i neizvesno, jer neki od lekova bolje deluju na odrasle parazite, a neki na mikrofilarije. Preparati koji se koriste u lečenju su veoma agresivni, te je potrebno poduzeti sve mere kako bi se umanjila mogućnost daljnjih komplikacija i pojave nuspojava lečenja (potporna terapija i redovne kontrole).
Prenosioci i posrednici ove bolesti, odnosno njenog uzročnika (Dirofilaria immitis), su komarci iz familije Culicidae. Smatra se da od unosa uzročnika u telo domaćina pa sve do pojave prvih znakova bolesti, može proći i do 6. meseci. U nekim područjima bolest je endemska, vezana uz sezonu odnosno aktivnost papataća (npr. na severu Italije). Zavisno od klimatskih promena, ovi komarčići aktivni mogu već u aprilu, pa sve do oktobra.
Ljubimce možemo zaštititi na način da ih tokom noći ne puštamo izvan stana ili kuće ili ih tretiramo repelentima i insekticidnim preparatima. Takođe, bilo bi potrebno tretirati pse preparatima najmanje mesec dana pre odlaska u kritična područja i mesec dana po dolasku iz navedenog područja. Kao zaštitu od ujeda komaraca, a samim tim i kao meru preventive protiv infestacije Dirofilaria immitis možete koristiti Scalibor ogrlicu, Advocate spot - on ili Advantix spot - on ampulu. Preparati na bazi ivermectina se koriste da uništavanje larvi koje su lokalizivane u krvi tkivima, kada već dođe do infestacije.
Ukoliko odlučite da i pored repelenata (Scalibor ogrlica i Advantix spot - on, Advocate spot - on) koristite preparate na bazi ivermektina, potrebno je da se konsultujete sa vašim veterinarnom.
Preparat Cardotek se ne nalazi u našoj ponudi.
OZNAKE: