mirjana

Odgovara:
Mirjana Pejčić, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd


P:
Imam veliki problem. Moj pas, američki staford, star oko deset godina razboleo se pre nekoliko dana.Ceo je otekao, otežano se krecć i otežano diše. Prvih dana mu je bio otečen vrat odmah ispod vilice, dok se kasnije  naduo i stomak. Radili smo analizu krvi i lokalni veterinar kaže da je sa rezultatima sve u redu. Prvo smo pomislili da je otrovan (jetra). Videli smo da nije i sada sumnjamo na srce. Dajem mu neki diuretik koji mi je preporučio veterinar ali situacija je ista. Da li su vam poznati simptomi i ako bi mi rekli barem šta bi moglo da mu bude mnogo bi ste mi pomogli. Pas je inače celog zivota bio zdrav i nikada nije imao nikakvih problema.
Srdacan pozrav iz Negotina, Milan

O: Bolesti srca su definisane kao bilo koje anatomske ili fiziološke promene srca, koje mogu biti različite etiologije. Bolesti srca se mogu klasifikovati na različite načine - da li su urođene ili ne, da li su infektivne ili degenerativne prirode, da li su akutne ili hronične itd. Srčana slabost je bilo koji srčani poremećaj koji dovodi do otežanog sprovođenja krvi do organa u zavisnosti od trenutnih potreba organizma.

Srce je organ koji omogućava konstantan protok krvi. Nedovoljan protok krvi koji je uzrokovan srčanom slabošću dovodi do pojave sledećih simptoma: zamor, slabost, otežano - ubrzano disanje (nastaje zbog nakupljanja vode u plućima), povećanje abdomena usled nakupljanja tečnosti između listova peritoneuma, cijanoza - modre sluznice (nastaje kao posledica prevelike količine ugljendioksida u krvi i smanjenog istiskivanja krvi iz srca - snižen minutni volumen), gubitak telesne težine itd.

Organizam pokušava da popravi opskrbljenost kiseonikom na nekoliko načina. Pojača se lučenje hormona i aktivira vegetativni (simpatički)  nervni  sistem. Ubrza se srčani rad, prošire srčane šupljine, zadeblja srčani mišić. Zbog izmenjene cirkulacije na nivou bubrega smanji se izlučivanje vode i soli, što poveća količinu cirkulišuće tečnosti. Ovi mehanizmi u početku imaju efekta jer povećaju izbacivanje krvi iz srca. Međutim, to dovodi do još većeg opterećenja srca. Tako ovi mehanizmi u stvari na dugi rok još više oslabljuju srce.

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničkog pregleda životinje: auskultacijom srca i pluća, radiografijom grudnog koša (snimanjem se može ustanoviti kardiomegalija ili povećanje određenih delova srca, sa ili bez pojave plućnog edema), elektrokardiografijom - EKG (sa površine tela se beleže srčane električne aktivnosti). Ova dijagnostička metoda se koristi za određivanje smetnji protoka impulsa kroz srce, postojanja aritmija, kao i uvećanja srčanih komora.

Neophodno je da psa odvedete kod veterinara kako bi se sa ciljem postavljanja dijagnoze, izvršile određene dijagnostičke mere i ukoliko je potrebno preduzela odgovarajuća terapija.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak