Odgovara:
Nikola Mišić, dr. vet. med.,
Pet centar, Sentandrejski put 11, Novi Sad

P: Imam štence maltezera oštenjene 31.12.16. U leglu ima 7 štenaca, 6 štenaca od samog početka lepo napreduje dok je sedmo štene zaostalo za njima. Štene je duplo sitnije, od samog početka mu pomažem da sisa i smatram da je tako preživelo. Primećujem da to štene ima problem sa šetanjem, nema ravnotežu, dešava se da krene pa se prevrne. Koliko sam posmatrala problem je u zadnjim nogama, pomera ih ali to izgleda kao kod ostalih štenaca kada su bili dosta mlađi. Kuju hranim sa granulom Royal starter, a sada dajem po 3 granule na svakih par sati i štencima. Kako da pomognem štenetu? Hvala, Nena

О:
Period nakon rođenja štenaca se smatra visokostresnim i vrlo kritičnim jer početak samostalnog života štenaca podrazumeva brojne promene u vezi disanja, cirkulacije, varenja.

Na vitalnost, zdravstveno stanje, opštu kondiciju i preživljavanje štenadi utiču različiti činioci: nasledni faktor, organske i nezarazne bolesti (krvarenje iz pupka, prividna smrt štenaca usled gušenja, retencija mekonija koja predstavlja zadržavanje crevnog sadržaja usled slabe peristaltike creva, proliv i brojne avitaminoze), ishrana,

nega i higijena gravidne ženke, poremećaj imunološkog sistema šteneta, kao i, poremećaj kvaliteta kolostruma koji štene dobija od majke.

Štenad bi trebala nakon rođenja što pre da posisaju kolostrum, kako bi se globulini iz creva upio na vreme jer je mogućnost crevne resorpcije globulina vremenski ograničena.

U određenim slučajevima, u velikim leglima se mogu pojaviti i slučajevi avitalnih štenaca ili štenaca s određenim hendikepom. Nekada je to posledica samo umanjene ishrane. Iz tog razoga, te radi sigurnosti svog ljubimca, savetujem Vam da ga odvedete kod veterinara. Isti će biti u mogućnosti proceniti njeno stanje i po potrebi će preduzeti određenu terapiju.

Za to vreme, svom ljubimcu možete pojačati imunološki sistem dodavajući preparate poput Imunoboost paste. Sam preparat je namenjen tek rođenim i pothranjenim štencima kako bi im osigurali dodatnu pojačanu energiju. Primenjuje se na takav način da dva puta dnevno dajete po 1 mL u usta s razmakom od 5 sati.

O mogućim uzrocima zaostajanja u rastu pisali u sledećim tekstovima: Zaostajanje u rastu/Injekcija hormona rasta, Mogući razlozi zaostajanja u rastu i Sporiji rast štenaca.

O ishrani gravidne kuje i njenih štenad pisali smo u okviru sledećih odgovora: Ishrana kuje u periodu laktacije i dodavanje kalcijuma, Ishrana kuja u laktaciji i Ishrana štenaca nakon dojenja.
 

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak