Skotna kuja - dijagnostika i trajanje graviditeta i porođaj
Postavio ALEKSANDRA TODOSIJEVIĆ
Odgovara:
Aleksandra Todosijević, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd
P: Imam kuju labradora retrivera. Parila se tj. bila je kod mužjaka od 01.11.2008 do 08.11.2008. Stomak joj je već vidno uvećan od normalnog, pa me interesuje kada bi od prilike trebala da se ošteni, i čini mi se da joj se vime napunilo sa mlekom. To sam proverio nežno ga pritiskajući. |
Ovi znaci nisu pouzdani i samo na osnovu njih nije moguće sa sigurnošću dijagnostikovati graviditet.
U dijagnostičke metode ubrajamo i adspekciju, palpaciju, auskultaciju, vaginalni i rektalni pregled. Laboratorijske metode koje se koriste u dijagnostici graviditeta su hemijske, fizičke, biološke, hormonalne, imunološke i histološke. Broj leukocita u perifernoj cirkulaciji se povećava pred kraj graviditeta što je važno za imunološki status.
U najpouzdanije metode dijagnostike ubrajamo ultrazvučnu dijagnostiku i rentgenografiju. Ultrazvučna dijagnostika je pouzdana od 3. - 4. nedelje graviditeta ali broj plodova se sa sigurnošću ne može utvrditi. Rentgenskom dijagnostikom se sa sigurnošću može utvrditi broj plodova.
Kako graviditet napreduje znaci koji na to ukazuju su očigledniji. Telesna masa se postepeno uvećava, kuja je mirnija, brže se umara, kreće se tromo i nerado, abdomen postaje zaobljen. Tokom graviditeta se ubzava metabolizam pa se i telesna temperatura blago povećava. Promene na mlečnoj žlezdi počinju u poslednjoj trećini graviditeta kada je povećana, a bradavice su vidno izražene. Nalivanje mlečne žlezde počinje neposredno pred partus - porođaj.
Prema Vašim navodima, porođaj kuje možete očekivati svakog momenta. 24 sata pre okota telesna temperatura se snižava na 36,1 - 36,7°C i sigurna je indikacija početka porođaja. U ovom periodu kuja izgubi apetit može čak i odbiti hranu. Kuji je potrebno obezbediti mirno, skrovito mesto, dostupno vlasniku kuje za održavanje svakodnevne higijene, a koje obezbeđuje optimalne zoohigijenske uslove: optimalnu temperaturu, vlažnost, mesto bez promaje, bez direktne sunčeve svetlosti, adekvatnu prostirku i uvek svežu hranu i vodu. Kuja je blago uznemirena, trese se, odaje utisak bolesne životinje, a može čak i povratiti. Vrlo je važno da kuja pije vodu kako bi se izbegla dehidracija.
Dužina trajanja porođaja je individualna, a vreme prvog okota može biti nešto duže. Prvo štene izlazi 3 - 4 sata nakon prvih kontrakcija, a period između izbacivanja je 2 sata i svaki naredni put taj period je sve kraći. Ovi podaci se moraju uzeti sa rezervom pošto u mnogome zavise od individue. Kuja obično sama pregrize pupčanu vrpcu i pojede posteljicu. Ukoliko ona ne može sama to da učini, pomozite joj da preseče pupčanu vrpcu. Ne bi trebalo dozvoliti kuji da pojede suviše posteljice, jer to može dovesti do proliva.
Kuja nakon okota liže štence i na taj način ih suši i podstiče im cirkulaciju, defekaciju i uriniranje. Slabije vitalne štence sušite peškirom i masirajte. Kuja štenad instinktivno usmerava prema sisama da posisaju kolostrum. Ponekad je poželjno da i Vi u tome pomognete. Kolostum sadrži imunoglobuline koji su važni za formiranje imuniteta šteneta. Iscedak iz vagine kuje u ovom periodu se smatra fiziološkom pojavom.
Fiziološko vreme porođaja kuje traje 24 sata i nakon toga neophodno je pregledati kuju i utvrditi da li su svi štenci izašli napolje.
Opremu za kuje u teranju možete pogledati na sajtu Pet Centra.
OZNAKE: