Hrane se travom, žitaricama i raznim sočnim zelenilom. Njihov sistem za varenje je slabiji od njihovih većih rođaka i lisnato povrće poput salate i kupusa mogu im zadati zdrastvene probleme. Veliki deo njihove ishrane čini seno, koje je vrlo važno za varenje.
Lavljoglavi kunić je uzgojen u Belgiji, zatim je uvezen u Englesku gde je naknadno ukršten s određenim rasama patuljastih kunića i dobijen je tzv. Europski lavljoglavi kunić koji u SAD-u nije priznat kao uzgojna rasa. Ova rasa kunića je vrlo jedinstvena i jedan je od bitnijih i novijih ukršenih vrsta.
Težina odraslog lavljoglavog kunića se kreće od 1,2 kg do 2,5 kg, a životni vek mu je oko 6 godina, s time da dužina života, a i težina, kunića zavisi od načina držanja (ishrana, puštanje iz kaveza po stanu ili vrtu).
Voli ljude, ljupkog je izgleda, lako se održava i jedan je od najdražih kućnih ljubimaca u svetu kunića. Prepoznatljiv je po svojoj grivi, koja podseća na mužjaka afričkog lava, a grivi imaju i mužjak i ženka ove rase, dok je ostatak tela prekriven krznom normalne dužine. Uši su nešto kraće nego kod ostalih rasa kunića.
I upravo je u tome glavna razlika izmeću ove dve rase kunića, u njihovom spoljašnjem izgledu, posebno u dužini krzna. Lavlja glava ima duže krzno, koje na glavi formira karakterističnu "grivu" po čemu su i dobili naziv. To onda znači da ga morate češće češljati u odnosu na patuljastog kunića koji ima kraće krzno.
Što se tiče ostalih karakteristika one su uglavnom iste za obe rase. Isto se odnosi i na telesnu težinu odraslih jedinki jer i jedni i drugi pripadaju patuljastim kunićima.
Više informacija o kuniću lavlja glava možete pročitati u okviru sledećeg odgovora: „Kunić lavlja glava“.
O patuljastom kuniću pisali je koleginica Mirjana Pejčić, dr. vet. med.,: “Patuljasti kunić – ishana i uslovi držanja”.
|