Milan Milanovic v3

Odgovara:
Milan Milanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Sentandrejski put 11, Novi Sad

P: Imam pekinezera starog 7/8 godina, ima epilepsiju. Kašlje u zadnjih 2 meseca. Pre je primala inekcije i pomogle su joj, a sad ništa ne pomaže i ne prestaje. Kad kašlje kao da će da povrati. Hvala unapred na odgovoru, Dragoslav


O: Kašalj je zaštitni refleks organa za disanje, koji nastaje kao posledica nadražaja tzv. tusigenih zona koje se nalaze duž ždrela, grkljana i velikih bronhija, pri čemu se iz disajnih puteva eliminiše sluz, produkti zapaljenja i čestice koje draže.


Prilikom kašlja prvo dolazi do udaha, zatvaranja glotisa, kontrakcije ekspiratorne muskulature što dovodi do porasta pritiska u lumenu disajnih puteva. Glotis se zatim otvara i dolazi do eksplozivnog izbacivanja vazduha uz prateći specifični zvuk.

Kašalj može biti početni simptom oboljenja sistema organa za disanje ili simptom koji može ukazati na neko od oboljenja srca, kolapsa traheje, simptom nekog infektivnog oboljenja itd. Ukoliko se radi o oboljenjima respiratornih organa kasnije se mogu razviti i drugi simptomi: krkljanje, otežano disanje, iscedak iz oka i nosa, promena opšteg stanja i drugo.

Treba razlikovati kašljanje od kijanja, jer ovi slični znaci mogu da se jave kod rinitisa (upale sluzokože nosa), sinuzitisa (upale sinusa) i regurgitacije. Kod kijanja se javlja snažna eksplozija bez otvaranja usta, dok kod kašlja su usta obično otvorena.


Postoji jak, eksplozivan i suv kašalj koji se javlja kod: iritacije ždrela, grkljana, kod virusnih infekcija (zarazni kašalj, štenećak..) i takav kašalj je obično bolan.


Vlažan ili produktivan kašalj se karakteriše uvek prisutnim sluzavim sekretom u iskašljanom sadržaju i na taj način pomaže čišćenje respiratornih puteva. Javlja se kod alegrija, zapaljenja pluća,plućnog edema...


Mek i povremen kašalj je obično rezultat plućnih bolesti ili slabosti srca.


Noćno kašljanje je često udruženo sa slabošću srca i kolapsom traheje.


Kašalj kardiološkog porekla može biti opasan, a prate ga i drugi simptomi kao što su: kunjavost psa, smanjena radna sposobnost, brzo zamaranje.


Kašalj koji se javlja pri vežbanju i uzbuđenju životinje obično je vezan za iritaciju i zapaljenje grkljana, dušnika i bronhija.


Ponekad se dešava da kašalj bude uporan, da dugo traje, čini životinju uznemirenom i neraspoloženom i dovodi do iscrpljenosti. Moguće je i širenje infekcije vazdušnim putem koje se obično dešava pri kontaktu (u šetnji, međusobnom njuškanju, igri...).


Psi malih rasa u starijim godinama mogu imati hronične opstruktivne bolesti pluća ili hronične bolesti srčanih zalistaka. Kod velikih rasa u starijim godinama, česte su slabosti srca i pneumonije.


Kašalj koji se javlja tokom jela može da ukaže na eventualni problem sa jednjakom ili opstrukcijom gornjih disajnih puteva.


Brektanje, šištanje i hropac kod psa mogu biti opasni jer su suženi putevi u plućima ili je prisutna alergija, a pas pokušava da izbaci malu količinu pene koja ga guši.


S obzirom da je Vas ljubimac pod specifičnom terapijom antiepilepticima, a uzroci kašlja su mnogobrojni, savetujem Vam da uradite komletan pregled psa, kako opšti klinički, tako i da uključite i druge metode pregleda po potrebi prvenstveno Rtg pluća i srca, a zatim i ostalo.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak