Milan Milanovic v3

Odgovara:
Milan Milanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Sentandrejski put 11, Novi Sad

P: Moj pas ima 6meseci. Ženka rotvajlera. Juče joj se pojavila kašasta stolica. Nisam joj uvodila ništa značajno od hrane jede granule i po malo joj dajem određene ostatke od ručka.To sam uvela još pre dva meseca i nije bilo problema. Inače, vesela je iI raspoložena. Sad me brine taj proliv otkud to? U boksu je, ali svaki dan je puštam da se istrči, posto imam ogromno dvorište nadam se da nije nešto pojela. Ljuba

O: Defekacija je složen refleksni akt kojim se feces izbacuje kroz anus iz organizma. Pod "normalnim" fecesom se podrazumeva kompaktan feces svetlo smeđe boje i u normalnim količinama.


Njegova konzistencija, kao i učestalost zavisi od mnogim činioca: količini i obliku hrane, količini vode unesene u organizam, stanju sistema za varenje, samom metabolizmu ljubimca, klimatskim uslovima,...

Pražnjenje creva može biti poremećeno usled promena u samim crevima, nervnom sistemu, endokrinim poremećajima i poremećajima funkcije jetre, pankreasa i drugih delova sistema za varenje.

Posledično, i pražnjenje creva može biti ubrzano ili usporeno. Ubrzano pražnjenje creva ili proliv dovodi do učestalog izbacivanja kašastog ili tečnog izmeta. Proliv može biti akutni (naglo se pojavljuje i kratko traje) kao i hronični (traje dugo). Uzroci proliva su mnogobrojni i raznovrsni, a nastaju usled dva osnovna poremećaja: ubrzanje crevne peristaltike i pojačano lučenje tečnosti u lumen creva.

U svakom slučaju, moguće je da je kod Vaše ljubimice uzrok ovih problema u samoj starosti ljubimice. Naime, poznati su slučajevi da stres, uzbuđenje ili vežba mogu uzrokovati ubrzanu peristaltiku s posledičnom mekšom stolicom.

Međutim, poznato je da poremećaje u normalnoj pasaži hrane kroz creva kao i normalnom metabolizmu mogu uzrokovati i neprimerena ishrana, trovanja, paraziti, mikroorganizmi,...

Iz gore navedenih razloga, kao i iz razloga što je Vaša ljubimica poprilično mlada te mu je potrebno osigurati što bolje uslove za normalan rast i razvoj, savetujem Vam da posetite svog veterinara te pregledom otklonite mogućnost različitih zdravstvenih poremećaja.

Za to vreme, trudite se da osigurate svojoj ljubimici optimalnu ishranu, sprečiti je jedan sat pre i dva sata posle jela da se uzbuđuje ili pojačano vežba i osigurajte joj veći broj obroka u manjim količinama na dnevnoj osnovi. Takođe, ako prelazite s jedne hrane na drugu hranu osigurajte određeni period (kroz 5-7 dana) postepenog privikavanja na novu hranu. Naime, na takav način ostvarujete važne preduslove za normalno varenje i optimalno zdravlje ljubimca.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak