Odgovara:
Ana Jovanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

P: Imam ženku američkog staforda, staru  20 meseci. Živi u odličnim uslovima u stanu i odgajana je idealno. Primila je sve injekcije kao štene koje su  potrebne. Jede normalno i izuzetno je zdrav pas. Na drugo teranje je uparena sa mužjakom iste rase ali 7 dana ranije se okotila i svi štenci su bili mrtvorođeni, a neki još uvek komplet formljeni. Nije bilo problematično koćenje i ženka je lako prebolela okot. Posle 4 meseca se uparila  opet ali sa drugim mužjakom iste rase i sada je skotna 15 dana. Šta sve treba da joj uključim u terapiju da bi joj štenci bili živi rođeni, šta da pije, jede i koje injekcije postoje za održavanje ploda do kraja, koje vitamine? Pozdrav od Danijele iz Niša

O: S obzirom da se kuja prošlog puta prevremeno okotila, najbolje bi bilo da ste je odmah odveli kod veterinara, kako bi saznali razlog zbog kojeg je do prevremenog okota došlo. Zatim je trebalo pre parenja da je odvedete na rutinski opšti i ginekološki pregled, čime bi ustanovili trenutno zdravstveno stanje kuje, a takođe i sproveli vakcinaciju i preventivnu dehelmintizaciju.

Sada kada je već skotna, neophodno je da je odvedete kod veterinara kako bi veterinar na prvom mestu ustanovio opšte zdravstveno stanje kao i postojanje graviditeta, a ultrazvukom pratio dalje razvijanje fetusa.

Za kuju koja je gravidna 15 dana promene u ishrani ne treba da budu velike. Ukoliko se kuja hranila gotovom hranom i ukoliko je ta hrana bila dobrog kvaliteta (superpremijum ili premijum), nastavićete da je hranite na isti način sve do 40. dana graviditeta. Od 40. dana pređite na hranu koja je namenjena skotnim kujama (energetski jače hrane koje imaju više masti i proteina). U to vreme možete da dajete i multivitaminske preparate sa kalcijumom. Davaćete više manjih obroka, kako bi lakše svarila hranu i bolje iskoristila hranljive materije iz obroka. Na ovaj način hranite kuju i kad se okoti i sve dok mladunci sisaju. Od okota do prestanka sisanja dajte kuji količinu hrane po volji, a voda mora biti stalno dostupna.

Ukoliko ste kuju hranili kuvanom hranom, a granuliranu odbija, onda ćete sa multivitaminskim preparatima početi odmah, a kuvani obrok obogatiti mesom (piletina, govedina) i dodati kašiku ulja na kraju kuvanja (kada se obrok ohladi). Morate posebno paziti na higijenu tokom spremanja hrane, kao i na način čuvanja ukoliko kuvate hranu za par dana. Svaki put kada joj servirate hranu, mora biti zagrejana, nikako poslužena dirktno iz frižidera.

O pravilnoj ishrani kuje u graviditetu, pisali smo ovde, ovde i ovde.


OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak