Odgovara:
Nikola Mišić, dr. vet. med.,
Pet centar, Sentandrejski put 11, Novi Sad

P: Imam zlatnog retriver starog 2 i po godine. Kada je imao 6 meseci pojavila mu se alergija, nisu mogli da ustanove na šta ali je primio terapiju i to se povuklo. Ove godine od aprila meseca se on stalno češe, pravio je rane po telo, ima osip u vidu bubuljica koje nisu gnojne, posle se napravi krasta koja se oljusti i to prođe dok ne izađe na drugom mestu. Vadili smo bris koji je čist. Međutim njemu se osuo ceo stomak kao da ima boginje, takođe ispod pazuha i na unutrašnjoj strani butina. Alergotest je pokazao da je alergičan na prašinu, grinje, polen ambrozije... Da li postoji neka preventivna terapija jer usisavanje i ribanje stana 2 puta dnevno kao sto su nam rekli izgleda da nije dovoljno. Unapred hvala Тina


О: Atopija je stanje preosetljivosti na inhalacijski ili preko kože upijen antigen iz okoline (alergen) kod genetski predisponiranih jedinki, u različito doba. Do pojave kliničkih simptoma, sličnih kao i kod Vašeg ljubimca, dolazi kada preosetljivi ljubimac dođe u kontakt s nekim od alergena iz okoline, kao što su: različite trave, korov, drveće, plesan, insekti, kućni alergeni,...

Nakon toga, pojavljuju se alergološke reakcije karakterisane promenama na koži praćene jakim svrabom. Ako se stanje ne drži pod kontrolom, česte su komplikacije u vidu bakterijskih infekcija, gljivičnih oboljenja,...

Alergijska reakcija se ispoljava alergijskim dermatitisom ili otitisom sa veoma jakim svrabom. Bolest se ponekad javlja sezonski ali se atopični psi uglavnom leče doživotno. Atopija se javlja kod svih rasa pasa, a predisponirani su west highland terijeri i pudle. Prvi put se može javiti kod veoma mladih pasa u starosti između 1. i 3. godine života.

Dijagnoza se postavlja na osnovi anamneze (podaci o razvoju i toku bolesti koji se dobiju od vlasnika), kliničkom nalazu nakon pregleda, alergijskom testiranju (intradermalni, serološki). Dermatohistopatološka pretraga pokazati će povišene limfocite i histiocite, upalne ćelije karakteristične za alergiju. Lečenje se temelji na tretiranju sekundarnih infekcija (antibiotici za bakterijsku upalu, antimikotici za gljivice...).

Na vlasniku ljubimca je da maksimalno pokuša da smanji izloženost ljubimca alergenu. Iz tog razloga, koriste se filteri za vazduh koji redukuju polen, plesan i prašinu u kući. Kod pasa osetljivih na grinje, u kući treba tretirati tepihe, madrace, prekrivače sa sredstvima protiv grinja. Ionizatorima treba smanjivati vlagu u kući.

Takođe, treba provoditi program kontrole protiv buva. Svrab se kontroliše lokalnom terapijom s medicinskim šamponima koji umiruju svrab i sistemskom terapijom antihistaminicima ili glukokortikoidima.

Atopični psi zahtevaju posebnu negu koja se ogleda u primeni antialergijskih šampona (Dermilen - Vetaquinol, Allermyl - Virbac, ICF šampon Chlorexyderm Forte ), zatim ishrani sa hipoalergenim hranama (Royal Canin Maxi Derma Comfort, Alleva Care Hypoallergenic), kao i primeni losiona za higijenu ušiju Epiotic - Virbac.


Svaki dodatak prehrani koji sadrži esencijalne masne kiseline dobro je došao kao potpora terapiji (npr. Vetoquinol Dermanorm kapsule ili ulje, Dr. Clauder’s ulje za pse Pro Hair&Skin, Canina Dermacaps kapsule).

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak