Povrede tkiva - rane
Postavio MIRJANA PEJČIĆ
Odgovara:
Mirjana Pejčić, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd
P: Imam dva nemačka lovna terijera koji borave u dvorištu. Juče se jedan povredio prilikom igre i ima ranu veličine prečnika 2 cm na grudima koja je krvarila u trenutku kada smo došli da ih nahranimo. Ja sam stavila jod i previli smo ranu. Danas idem opet do njih, naravno da li treba dati neku injekciju da ne dođe do trovanja. I da li imate neki sprej za zarastanje rana? Molim vas dajte mi savet. Gordana Ivanković |
S obzirom na uzrok, rane mogu da budu mehaničke, termičke, hemijske, električne, bakterijske, radijacijske. U užem smislu, povreda je oštećenje nastalo delovanjem mehaničke sile. Sve povrede mehaničke etiologije dele se na zatvorene i otvorene rane. Otvorene rane predstavljaju prekid kontinuiteta kože ili sluzokože, a dele se prema spoljnom izgledu i uzroku na: ubodne rane (vulnus punctum ili ictum), posekotine (vulnus scisum), razderotine (vulnus laceratum), razderotine i nagnječenja (vulnus lacerocontusum), ugrizne rane (vulnus morsum), nagnječenja (vulnus contusum ili cesifacta - tupi udarac), prostrelne i ustrelne rane (vulnus sclopetarium, vulnus explosivum).
Zarastanje rane je individualne prirode - kvalitetnije je kod mladih životinja, dobro držanih životinja, kao i onih koje su u dobroj kondiciji. Proces zarastanja se odvija ili reparacijom ili regeneracijom. Poželjnija je regeneracija jer reparacijom nastaje ožiljno tkivo (vezivno tkivo). Regeneracija je stvaranje istog odgovarajućeg tkiva na mestu rane, a reparacija je zamena tkiva vezivnim, ožiljnim tkivom. Koža i sluzokoža imaju veliku moć regeneracije epitelizacijom. Procesi zarastanja počinju vrlo brzo posle nastanka rane.
Manje rane vlasnik sam može da sanira, a kod većih rana je obavezna veterinarska intervencija, posebno ako dosta krvare. Što se tiče same obrade, neophodno je ranu isprati, očistiti rubove rane i staviti antibiotski prašak ili sprej (imate ga u našoj ponudi) i ako je moguće ranu zaštititi. Sve rane su više ili manje inficirane, tako da ako se rana zapusti, može da dođe do komplikacija u vidu naknadne bakterijske infekcije, što prouzrokuje usporeno i otežano zarastanje.
Ukoliko je rana nastala kao posledica ugriza, neophodno ju je prvo dobro isprati, kako bi se na taj način odstranile nečistoće. Poželjno je da takva rana što duže ostane otvorena, pa ako i dođe do gnojenja, da se može drenirati. Kontraindikovano je aplikovanje praškova jer se na taj način rana zatvara i onemogućavate dreniranje. U slučaju ugrizne rane obavezno se javite Vašem veterinaru, da bi utvrdio da li je neophodno aplikovanje anti tetanusnog seruma i antibiotika.
U svakom slučaju, mislim da je najbolje da - ukoliko ste u mogućnosti - psa odvedete na veterinarski pregled, kako bi se na osnovu njega odredio stepen oštećenja tkiva i sprovela adekvatna terapija.
OZNAKE: