Milan Milanovic v3

Odgovara:
Milan Milanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Sentandrejski put 11, Novi Sad

P: Kuja se okotila se pre tri mesec, a pre mesec dana sam pokušala da je odvojim od kučića ali dobila je upalu pa sam joj vratila kučiće Pre dve nedelje sam prodala kučiće, ostala je sama i sve je bilo u redu do pre 7 dana. Počela je da povraća i odbija hranu, čak pojede nešto ali povrati i ima ružan miris iz usta, tužna je i umorna. Dajte mi savet jer njen veterinar kad god odem da neku inekciju i kaže biće bolje. Ljubica


O: Zasušivanje kuje je prirodan proces i osim intervencije vlasnika u smislu korekcije ishrane, za povratak mlečne žlezde u prvobitno stanje nije potrebna nikakva pomoć.
 
Opšte  je poznato kako se produkcija mleka podstiče prilikom sisanja pa se istovremenim prelaskom štenaca na čvrstu hranu postepeno smanjuje stimulacija, odnosno daljnja produkcija mleka. Ujedno, kako se uvodi čvrsta hrana u ishranu štenaca potrebno je postepeno smanjivati i količinu hrane koju se daje majci kako bi i na taj način uticali na smanjenje produkcije mleka.

Ukoliko se kuja u vreme dojenja hranila komercijalnom hranom koja je namenjena za ishranu kuja u ovom periodu , u uzrastu štenaca od 4 do 5 nedelja je vreme kada je kuji potrebno postepeno nuditi standardnu hranu za odrasle pse.


Ukoliko se mladunci naglo odbijaju od sisanja, bez tog postepenog prelaza, kuje često obolevaju od upale mlečne žlezde odnosno mastitisa. Nagomilavanje mleka u mlečnoj žlezdi  je predisponirajući je faktor za infekciju i oboljenje mlečne žlezde. U mlečnoj žlezdi epitel mlekovodnih kanala alterira, sisni kanal se proširi i bakterije lakše prodiru u mlečnu žlezdu. Osim toga, mleko se razgrađuje i mlečna kiselina oštećuje sluznicu mlečne žlezde. To se zove stazni mastitis. Leči se antibioticima sistemski, lokalno hladnim oblozima ili kremama koje deluju protivupalno, anestetički i antiseptički.


Kada se govori o povraćanju  uzroci mogu biti brojni. Najčešće su posledica hranjenja nekvalitetnom hranom, prejedanja, nepodnošenja hrane, nepravilne ishrane (masna hrana, ostaci od ručka, pečeno meso, salame, kobasice...), upale sluznice želuca (gastritis), parazita, stranih tela, upale sluznice creva, stranog tela u crevima, zapletaja creva, zatvora,opstipacije. Do probavnih poremećaja dovode i metaboličke i hormonalne bolesti (bolesti bubrega, bolesti jetre, dijabetes, slabije aktivna nadbubrežna žlezda (hipoadrenkorticizam), hipertireoza, poremećaji elektrolita i acido-bazne ravnoteže) pa čak i strah i fobije.
 
Kod povraćanja naših ljubimaca dobro je obratiti paznju na sledeće: uočiti kada se povraćanje najčešće javlja (ujutro, uveče, pre jela, posle jela, nezavisno  od obroka i/ili aktivnostima i sl.), kakav je povraćeni sadržaj (nesvarena hrana, sluz žute ili bele boje, penasti, sadržaj sa primesama krvi i sl.). Psi povraćaju vodenasti sadržaj redovno samo nakon konzumiranja vode, a ukoliko su previše popili ili je pak voda bila prehladna, ako se ipak radi o prozirnom sluzavom sadržaju koji Vaš ljubimac najčešće izbaci u jutarnjim satima, moguće se radi o hroničnoj upali želuca, odnosno gastritisu, kod ovakvih situacija možete pomoći prilagođavanjem režima hranjenja – psa treba hraniti u više manjih obroka dnevno, umesto uobičajenog jednog ili dva obroka, s kvalitetnom lakosvarljivom hranom (npr. Brit Care Adult small breed,  Royal Canin Mini Sensible, Purina Pro Plan Adult Digestion, Eukanuba Sensitive digestion te Alleva Sensitive digestion), a vodu davati uvek svežu sobne temperature. Takođe, pripazite da ga ne izlažete većim aktivnostima neposredno nakon obroka.


U svakom slučaju savetujem da se konsultujete sa Vašim veterinarom.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak