Simptomi koji se uočavaju kod potresa mozga su: gubitak ravnoteže, vrtoglavica, razrokost, često i povraćanje, gubitak apetita i potištenost. Čest je slučaj i pucanje nekih od krvnih nerava u mozgu, što dovodi do slabijeg ili jačeg izlivanja krvi u mozak, što može imati za posledicu i uginuće.
U ovakvim slučajevima obavezna je intervencija veterinara koji mora sprovesti određene dijagnostičke pretrage i nakon toga preporuku za terapiju. Kompletna anamneza i opšti klinički pregled najvažniji su delovi inicijalne dijagnoze povrede glave. Prema prvim nalazima, veterinar može provesti neurološki pregled. Veterinar treba da proceniti zdravstveni status koji može uključivati procenu funkcija mozga i određivanja lokacije povrede. Kompletan neurološki pregled je ipak bolje napraviti kada je pas u potpunosti budan jer je u većini slučajeva potrebno proceniti i da li su prisutne i teže povrede poput povreda kičmene moždine, kao i unutarnjeg krvarenja.
Tek kada je pas stabilan, sprovodi se ostali kompletan klinički pregled kako bi se uočile i manje povrede koje direktno ne ugrožavaju život psa. Dodatne pretrage koje bi bilo dobro uraditi jesu neurološki i pregled oka, prohodnost disajnih puteva, frekvencija disanja i otkucaja srca, prisutnost fraktura i krvarenja, analiza krvi (posebno nivo hematokrita kako bi se isključilo krvarenja), biohemija krvi. Takođe, preporučljivo je načiniti RTG-snimak ili CT kako bi se odredile frakture i eventualne povrede mozga. CT-om se uočavaju krvarenja, otečenja mozga, prodirajuća strana tela i duboke frakture lobanje.
Lečenje trauma glave prvenstveno zavisi od uzroka i ozbiljnosti povrede. Svaka terapija je individualna, a određuje se prema težini stanja i drugih faktora utvrđenih od strane veterinara.
Najbitnije je nekoliko dana nakon povrede pomno promatrati psa, pa ukoliko se uoče sledeći znakovi potrebno je potražiti hitnu pomoć veterinara: zenice su proširene ili postoji neuobičajeni pokret očiju, nekontrolisani hod, držanje glave na stranu ili hodanje u krug, udovi koji se čine ukočenima ili pak mlitavima, krvarenja iz ušiju ili nosa, napadi.
Prognoza zavisi od stepena i području oštećenja mozga, odgovora na preduzetu terapiju i drugim povredama koje su nastale prilikom udarca. Oporavak može potrajati nekoliko dana od povrede, a ponekad je za potpuni oporavak nekih neuroloških znakova i funkcija potrebno i više od šest meseci. Veliku ulogu u brzini oporavka ima starost psa i fizička kondicija. Kod oporavka je ipak najvažnije strpljenje i pažnja vlasnika.
Ukoliko se pas potpuno oporavi, ne bi trebalo da ima bilo kakvih loših posledica po zdravlje i dalje funkcionisanje kroz život i svakodnevne aktivnosti.
Predlažem Vam da ste, prilikom oporavka psa, u stalnom kontaktu sa Vašim veterinarom, te ćete na taj način biti sigurni da oporavak teče u dobrom smeru.
Više informacija o traumama glave pisale su koleginice u prethodnim odgovorima koja glase Potres mozga/Pad psa s visine i Trauma glave.
|