Odgovara:
Marija Tetkić, dr. vet. med.,
Pet centar, Sentandrejski put 11, Novi Sad

P: Poštovani, videla sam na nekom sajtu da vam je moguće poslati e-mail sa pitanjem.
Mog psa je udario auto. Povređene su mu prednje šapice i dobio je potres mozga. Veterinar je sanirao povrede na nogama operacijom, i samo nagovestio i potres mozga. U suštini znam kakvi su simptomi potresa mozga. Ali, mene zanima da li je moguće da to ostavi neke trajne posledice? Trajne promene u ponašanju, ili nešto drugo? Hvala unapred.

О: Trauma glave predstavlja tupu ili prodirajuću povredu glave koju redovno prati smanjenje ili gubitak funkcija mozga koje za uzrok može imati potres mozga, oticanja, kontuzije, rastrizanje, frakture, kompresije ili krvarenja. Naročito bi trebalo obratiti pažnju na sledeće simptome: abnormalni nivo svesti, razlike u izgledu zenica, kruti ili mlitavi udovi, neuobičajeni pokreti očiju, krvarenje iz nosa, krvarenje iz ušnog kanala, napadi, držanje glave na jednu stranu. U slučajevima jakih tupih udaraca, padova sa visine, nesrećama u saobraćaju i dr. dolazi do jačeg pomeranja odnosno potresa mozga.

Simptomi koji se uočavaju kod potresa mozga su: gubitak ravnoteže, vrtoglavica, razrokost, često i povraćanje, gubitak apetita i potištenost. Čest je slučaj i pucanje nekih od krvnih nerava u mozgu, što dovodi do slabijeg ili jačeg izlivanja krvi u mozak, što može imati za posledicu i uginuće.

U ovakvim slučajevima obavezna je intervencija veterinara koji mora sprovesti određene dijagnostičke pretrage i nakon toga preporuku za terapiju. Kompletna anamneza i opšti klinički pregled najvažniji su delovi inicijalne dijagnoze povrede glave. Prema prvim nalazima, veterinar može provesti neurološki pregled. Veterinar treba da proceniti zdravstveni status koji može uključivati procenu funkcija mozga i određivanja lokacije povrede. Kompletan neurološki pregled je ipak bolje napraviti kada je pas u potpunosti budan jer je u većini slučajeva potrebno proceniti i da li su prisutne i teže povrede poput povreda kičmene moždine, kao i unutarnjeg krvarenja.


Tek kada je pas stabilan, sprovodi se ostali kompletan klinički pregled kako bi se uočile i manje povrede koje direktno ne ugrožavaju život psa. Dodatne pretrage koje bi bilo dobro uraditi jesu neurološki i pregled oka, prohodnost disajnih puteva, frekvencija disanja i otkucaja srca, prisutnost fraktura i krvarenja, analiza krvi (posebno nivo hematokrita kako bi se isključilo krvarenja), biohemija krvi. Takođe, preporučljivo je načiniti RTG-snimak ili CT kako bi se odredile frakture i eventualne povrede mozga. CT-om se uočavaju krvarenja, otečenja mozga, prodirajuća strana tela i duboke frakture lobanje.

Lečenje trauma glave prvenstveno zavisi od uzroka i ozbiljnosti povrede. Svaka terapija je individualna, a određuje se prema težini stanja i drugih faktora utvrđenih od strane veterinara.

Najbitnije je nekoliko dana nakon povrede pomno promatrati psa, pa ukoliko se uoče sledeći znakovi potrebno je potražiti hitnu pomoć veterinara: zenice su proširene ili postoji neuobičajeni pokret očiju, nekontrolisani hod, držanje glave na stranu ili hodanje u krug, udovi koji se čine ukočenima ili pak mlitavima, krvarenja iz ušiju ili nosa, napadi.

Prognoza zavisi od stepena i području oštećenja mozga, odgovora na preduzetu terapiju i drugim povredama koje su nastale prilikom udarca. Oporavak može potrajati nekoliko dana od povrede, a ponekad je za potpuni oporavak nekih neuroloških znakova i funkcija potrebno i više od šest meseci. Veliku ulogu u brzini oporavka ima starost psa i fizička kondicija. Kod oporavka je ipak najvažnije strpljenje i pažnja vlasnika.

Ukoliko se pas potpuno oporavi, ne bi trebalo da ima bilo kakvih loših posledica po zdravlje i dalje funkcionisanje kroz život i svakodnevne aktivnosti.

Predlažem Vam da ste, prilikom oporavka psa, u stalnom kontaktu sa Vašim veterinarom, te ćete na taj način biti sigurni da oporavak teče u dobrom smeru.

Više informacija o traumama glave pisale su koleginice u prethodnim odgovorima koja glase Potres mozga/Pad psa s visine i Trauma glave.
 

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak