aleksandra

Odgovara:
Aleksandra Todosijević, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

P: Imam labradora starog 11 godina, juče uveče se onesvestio, zanosio se na jednu stranu i pao ponovo ustao i nije mogao da hoda pravo i posrtao je. Nije imao nistagmus, a rektalna temperatura mu je bila 38,1 stepeni. Nije povraćao, nije imao proliv. Pola sata nije reagovao na dozivanje, mi smo ga pustili da leži, nakon pola sata je ustao i normalno hodao, kako je bio Vaskrs, veterinar nije radio i mi smo ga odmah sledeće jutro odveli i veterinar je rekao da sumnja na moždani udar. Dao mu je vakcine protiv besnila i zaraznih bolesti, jer je po kalendaru trebalo da ih primi. I rekao je da dođemo za par dana da uradimo krvnu sliku. Nije nam dao nikakvu terapiju, a takođe nije uradio nikakav pregled. Čitam po internetu da postoji terapija za moždani udar kod pasa ali mi je nismo dobili i sada se bojim da nismo uradili sve što je trebalo. On danas neće da jede, nije pio ni vodu i njuskica mu je suva, takođe je i povraćao, sadržaj je bio samo trava  i sluz. Non stop leži i vidno mu je loše. Imao je jednu stolicu koja je izgledala normalo. Ne znam šta sada da radim? Da li imate neki savet za mene? Na forumu sam pročitala da su neki vlasnici davali svojim psima 7 dana aspirin i B kompleks. Hvala unapred na odgovoru, Una

O: Moždani udar kod pasa se javlja kada je poremećen dotok krvi u mozak ili zbog blokirane arterije (ishemični moždani udar) ili zbog krvarenja koje nastaje zbog rupture krvnog nerva u mozgu (hemoragični moždani udar). Za normalno funkcioniranje mozga, potrebni su glukoza i kiseonik, a njih donosi krv koja cirkuliše kroz krvne nerve. Prekidom normalne cirkulacije, prestaje snabdevanje tkiva sa kiseonikom i glukozom i dolazi do njegovog odumiranja.

Uzroci nastanka moždanog udara mogu biti brojni. Najčešće se radi o embolusu ili trombu, ali uzrok može biti i blokada arterije zbog bolesti bubrega, bolesti srca, Kušingove bolesti, diabetesa, povišenog krvnog tlaka ili bolesti štitnjače. Uzrok obstrukcije mogu biti i tumori i paraziti. Ponekad se uzrok nastanka moždanog udara ne može otkriti.

Kakve će posledice imati pas, zavisi od mesta i opsegu oštećenja krvnog nerva, a posledično i okolnog tkiva. Uopšteni simptomi su: naginjanje glave na jednu stranu, okretanje glave na suprotnu stranu od one na kojoj vlasnik zove psa, slepilo, gubitak ravnoteže, letargija, gubitak kontrole nad mehurom i mokrenjem, promene u ponašanju. Ne postoji starosna, polna ili rasna predispozicija za pojavu moždanog udara kod pasa.

Kod sumnje na moždani udar veterinar će napraviti klinički pregled pažljivo prateći simptome i sve potrebne pretrage da bi se postavila dijagnoza. Lečenje treba započeti što pre, a cilj je smanjiti oticanje mozga, odnosno sniziti intrakranijalni tlak. Samim tim se smanjuje oštećenje okolnog tkiva i povećava dotok krvi i snabdeba sa kiseonikom i glukozom. Primarne uzroke nastanka moždanog udara treba lečiti da bi se sprečilo nastajanje novih udara. Rano postavljanje dijagnoze i brzi početak terapije pridonose boljem oporavku. Kod većine pasa koji prežive prvih nekoliko dana nakon moždanog udara, prognoza je uglavnom povoljna. Klinički simptomi se obično smanjuju ili povlače 48 do 72 sata nakon početka lečenja, a većina se pacijenata oporavlja za nekoliko nedelja. Nažalost moguća su i trajna oštećenja.

Dugoročna prognoza zavisi i od primarnom uzroka nastanka moždanog udara. Ukoliko je psu potrebno pomoći pri hranjenju, za to mogu poslužiti visoko energetske medicinske hrane, mekanog sadržaja. U tom smislu mogu Vam preporučiti hranu: konzerve Recovery - Royal Canin, Covalescence S/O - Royal Canin, Alleva - High energy Iper H/P. Zbog njihove mekane konzistencjije, ove hrane se mogu davati i pomoću brizgaljke ili sonde onim životinjama koje ne jedu same.


Vitamini B kompleksa izuzetno su važni za zdravlje nervnog sistema pa je poželjan u terapiji moždanog udara. B-6 zajedno sa B-12 i folnom kiselinom smanjuju nivo homocisteina čime doprinose smanjenom riziku od infarkta i moždanog udara.


U tom smislu bih Vam preporučila biološki koncentrat snage: Canilette – Canina, multi - vitaminski preparat koji ima zadatak da poboljša apetit. Ovaj preparat je kompletan mineralno-vitaminski preparat koji pored kalcijuma i fosfora sadrži vitamine A, D, E, vitamine B kompleksa, folnu kiselinu i dr.

U slučaju dijagnostikovanog moždanog udara neophodna je intervencija veterinara, što je svakako potrebno učiniti što pre, i on će započeti sa pravilnom terapijom i preporučiti Vam dodatne preporuke o ishrani s obzirom na nalaze i postavljenu dijagnozu.


Takođe, ne savetujem da date lekove za humanu upotrebu na svoju ruku, bez nadzora i pre savetovanja sa veterinarom, koji će u slučaju preporuke ovakvog leka odrediti tačnu količinu koja neće dovesti Vašeg ljubimca u životnoj opasnosti.


Dodatne informacije o moždanom udaru kod psa pisala je koleginica Mirjana Pejčić pod naslovom „Moždani udar“. 

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak