Odgovara:
Ana Jovanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

P: Pre nešto više od tri meseca uzeli smo iz jednog azila malog muškog, odraslog, nesterilisanog psa, mešanca  - recimo, nemačkog terijera i  jazavičara. Sada se lepo odomaćio, ume da bude jako umiljat i razigran, ali od pre nekog vremena pokazuje jako agresivno ponašanje prema mome sinu (odrastao čovek) i suprugu samo u specificnim situacijama. Agresija se svodi na opako režanje i nasrtanje (verujem da bi i ujeo) kada pri povratku iz šetnje muški članovi porodice hoće da mu skinu ogrlicu. On se inače veoma raduje da ide u šetnju i dozvoljava bez problema da mu se stavi oglica. Takodje u kući, ukoliko leži u blizini nekih stvari koje želite da uzmete, ili se nalazite u blizini hrane, reži i hoće da napadne.

Grdnje ne pomažu, a ni ne verujem u brutalne metode, ali ovakvo njegovo ponašanje eskalira. Posle napada besa ume ponovo da bude jako umiljat. Molim vas da mi pomognete makar savetom kome da se obratim za pomoć.
Hvala, V. Radojev

O: U zajednici sa čovekom, pas mora naći svoje mesto na lestvici dominacije. Da je u čoporu, pravila bi bila jasna: jedan pas je dominantan, svi pripadnici čopora su njemu podređeni, dok ostali članovi zauzimaju mesta na lestvici dominacije u zavisnosti uglavnom od snage, njihove se pozicije menjaju, tako da je potpuno normalno da se u čoporu javlja agresija, jer se na taj način odmeravaju snage i zauzima pozicija.

Pas se u životu sa ljudima ponaša po istim ovim pravilima koja bi za njega važila da je u čoporu. Često osobu koja ih hrani smatraju dominantnom dok se sa drugim članovima porodice bore za neko svoje mesto.

Razlog agresivnog ponašanja može biti zbog dominacije, odbrane teritorije, zaštite, kada pas brani ljude ili jedinke iz svog čopora, posesivnosti, kada pas brani predmete koji su njegovi, ili što je češće, njegovu hranu. Takođe, kad je pas uplašen, kada mu neko nanosi bol, kada je naučen da tako reaguje (dresurom), ili kad se mužjaci među sobom bore za naklonost ženke, mogu biti razlozi agresivnog ponašanja, što je opravdano.

U zajednici sa čovekom, ne treba tolerisati dominantnu agresiju kod pasa. Ovakvim ponašanjem, on stalno procenjuje svoj položaj i koliko mu je dopušteno, pa ako se toleriše ovaj vid ponašanja, psu se šalje informacija da je izabrao dobar način. Vi ste ti koji treba da budete dominantni, a Vaš pas treba da Vas poštuje. Ne treba pokazivati strah u prisustvu psa, nego položajem tela i izrazom lica iskazati svoj nepokolebljivi stav.

Pas prepoznaje strah čoveka na osnovu određenih znaka koje šalje uplašeni čovek - ne skreće svoju pažnju sa njega, pa pas čak oseća i određenu opasnost od tog upornog pogleda. Zato je najbolje ne obraćati pažnju na psa. Tako će pas vremenom, na osnovu stečenog iskustva i detaljnog posmatranja ustanoviti odnose uzroka i posledice i da se gazda prema njemu postavio hijerarhijski iznad njega.

Nekada, pas pokazuje agesiju prema ljudima zato što je razvio neke strahove u ranoj mladosti, što se može povezati sa načinom života koji je vodio pre nego što je našao Vas.

Trebalo bi da pokušate sa vežbama poslušnosti. Na ovaj način pas reaguje onako kako mi to hoćemo i mi postajemo dominantni, a pas poslušan. Počinjete sa osnovnim vežbama poslušnosti kao što su: "sedi", "lezi", "čekaj", "mesto" itd. Izbegavajte primenu sile, tako dajete loš primer i situacija se može pogoršati.

Preporučila bih Vam da nabavite literaturu namenjenu dresuri pasa ili da se konsultujete sa dreserom.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak