Poremećemo zdravlje psa zbog tuge ili traume
Postavio MARIJA TETKIĆ
Odgovara:
Marija Tetkić, dr. vet. med.,
Pet centar, Sentandrejski put 11, Novi Sad
P: Imam jedan veliki problem i dilemu, pa bih vas iskreno zamolio da mi pomognete jer nemam kome da se obratim. Posedujem mužjaka Japanske Akite Inu, starog 4 godine. On je negovan, dresiran pas. Međutim, moja porodica i ja smo se odselili 50 km od mesta gde smo živeli, nije postojalo mogućnosti da i njega povedemo tako da je on ostao sa babom i dedom. Vidno je smršao sad, pojavile su mu se neke fleke oko očiju, vidi se da mu oči suze. Hteo bih da ga ponovo vratim u život, pa bih vas zamolio da mi date neke savete jer je kod babe i dede dobijao samo osnovnu negu, tj. hranu... Možda je sada posle toliko meseci, postao i asocijalan pa imam i taj problem. Zamolio bih vas da mi date neke savete o tome kako da ga uslovno rečeno vratim u život? Ugojim, "izlečim" i povratim u normalno stanje. Da li ja to mogu da očekujem i koliki period mi je potreban za to? Puno mi znači, i ne mogu da dozvolim da takav pas propada i bude izdržavan na "hlebu i vodi". Nadam se da ste me razumeli. Molim vas za pomoć. Hvala, Marko |
Naime, mnogi stručnjaci objašnjavaju tu činjenicu snažnim, dubokim i često intenzivnim vezama koje ljubimci ostvaruju sa svojim vlasnicima i prijateljima. Iz tog razloga, i nije tako retko da određeni gubitak može dovesti do ozbiljnih trauma i poremećaja. Takođe, iz razloga što su ljubimci naročito perceptivni, nije čudno da često mogu osetiti tugu i bol vlasnika te je i sami ispoljiti. Takvi ljubimci često pokazuju različite fizičke ili psihološke probleme. Tako, moguće je uočiti gubitak apetita, distanciranje i izbegavanje drugih ljubimaca i članova porodice te gubitak želje za uobičajenim aktivnostima. Takođe, isti ljubimci pokazuju gubitak energije, letargiju, gube na telesnoj težini, nemirni su, učestalo spavaju (pogotovo po danu), pokazuju znakove straha, depresije,... U tim slučajevima, mnogi vlasnici pokušavaju da reše probleme na takav način da posvete ljubimcu više pažnje te ne dozvole da osećaji tuge i žalosti prevladaju i dovedu do poremećaja u ponašanju ili zdravlju ljubimca. Potrebno je osigurati normalnu rutinu te podsticati ljubimca na vežbanje, trening, igru. Kao i kod ljudi, vreme žalovanja varira i može da traje različito dugo. U određenim težim slučajevima potrebno je potražiti i pomoć veterinara ili animalnih biheviorista.
Takođe psu možete ponuditi konzerviranu hranu u vidu komada mesa u sosu. To će mu podstaći apetit i dati dodatnu energiju.
|
OZNAKE: