Pobačaj / Dob za odvajanje šteneta od majke
Postavio MIRJANA PEJČIĆ
Odgovara:
Mirjana Pejčić, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd
P: Trebala sam dobiti štene kokera, ali je kuja, Maza, pobacila. Kako dođe do toga? Drugo pitanje je - posle koliko se novorođeno štene odvaja od dojenja majke i može da se udomi? |
Ukoliko pobačeni plod nije toliko razvijen da bi mogao da živi izvan materice, reč je o pobačaju (abortus, partus immaturus). Fetusi pasa ispod 8 nedelja nisu sposobni za ekstrauterini život, iako su rođeni živi.
Pobačaji u životinja su nažalost veoma česti, a uzroci su različiti. Pobačaj koji se javlja pojedinačno i uzrok mu nije infekcija naziva se sporadičnim (neinfektivnim), a izazvan infekcijom naziva se infektivnim. Međutim i infektivni pobačaj može da se javi sporadično i obratno.
Uzroci su raznovrsni: virusna infekcija, bakterijske infekcije, nedostatak hormona, nedostatak energetskih materija u organizmu, prekobrojna štenad, neki lekovi, organska oboljenja, deformisan plod...
Pobačaj u životinja može nastati i 1-3 dana posle traume (udarac, pad i sl.)
Briga o zdravstvenom stanju šteneta počinje još u majčinom stomaku. Zbog toga treba pre parenja uraditi kompletan pregled i kuje i mužjaka, od kojih se očekuje potomstvo. Treba uzeti briseve sa polnih organa, da bi se utvrdilo da li postoji neka bakterijska infekcija, koja bi mogla da dovede do komplikacije tokom trudnoće, kao što je pobačaj, rađanje mrtve štenadi i sl. Priprema kuje za parenje i okot podrazumeva i kvalitenu ishranu, čišćenje od parazita, vakcinaciju.
Ako se štene odvoji od majke suviše rano, može da se dogodi da bude uskraćeno za važne trenutke emocionalnog razvoja i razvoja ponašanja. Kao pravilo treba uzeti da je najbolje nabaviti štene starosti između sedam i devet nedelja.
OZNAKE: