Odgovara:
Mirjana Pejčić, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

 

P: Molim Vas da mi odgovorite na pitanje, da li i nemački bokseri imaju tzv. kočenje vilice prilikom ujeda, kao i staford terijeri i pit bulovi? To sam čuo od jednog druga, pa rekoh bolje da pitam nego da budem u nedoumici, mada ja ne verujem u to, ja mislim da oni imaju jak ujed, ali da ne dobijaju kočenje vilice. Da li sam u pravu? Nemanja

O: Pitt bull vodi poreklo iz Engleske, gdje su njihovi preci nastali u 19. veku, planskim ukrštanjem buldoga i terijera. Cilj je bio da se dobije manji, snažan i okretan pas koji će se koristiti za tada jako popularne borbe pasa.

Rezultat ukrštanja je pas koji ima osobine velikog borca: snažan, neustrašiv i privržen svojim bližnjima. Ova rasa je stvarana za borbe pasa pa je potencirana njihova agresivnost prema drugim psima, ali su već tada iz uzgoja isključivani psi koji su pokazivali agresivnost prema ljudima jer su bili teško ukrotivi za vreme održavanja borba pasa. Deo te planski građene agresivne naravi ove rase zadržao se do danas u svakom psu, zbog čega ovo nije prikladna rasa za ljude koji nemaju iskustva u odgajanju pasa.

Američki Stafford je vrlo mišićava i uvek agilna rasa, veoma snažna u odnosu na svoju veličinu. Glava ovog psa je snažna sa izrazito jakom čeljusti. Ova rasa je vrlo lojalna svojem vlasniku i njegovoj porodici, a samog vlasnika štiti i brani. Poznata je njihova karakteristika da lako uoče i razluče ko je opasan za njihovog vlasnika i njegovo vlasništvo (kuća, imanje, auto) i spremni su da ga brane do poslednjeg atoma snage. Ipak tokom zadnjih 50 - tak godina vrlo biranim i strogim uzgojem, vrši se odabir jedinki i njihovih potomaka koje pokazuju pouzdanost i blagonaklonost prema deci, a manje da u sebi imaju znake agresivnosti. Borbenost i agresivnost samo je isprovocirana od nekih vlasnika ove rase koji ih koriste u nelegalnim dešavanjima. Ova rasa ima jako visoki prag osetljivosti na bol, odnosno nisu tako osetljivi i ne osećaju bol kao druge rase. Asocijalan  pas može da pokaže jaku agresivnost, pa se ova rasa ne preporučuje pasivnim vlasnicima i onima koji po prvi put nabavljaju psa. Psi ove grupe su vrlo otporni i zdravi. Mora da se dosta šeta, istrčava, a pri tome treba izbegavati susrete sa ostalim (posebno nepoznatim) psima, jer vrlo rado ulazi u borbu.

O osnovnim karakteristikama Nemačkog boxera, možete pročitati ovde i ovde.

Bez obzira o kojoj navedenoj rasi je reč, samo pod kontrolom odgovornog vlasnika koji je u stanju da dominira i ima psa pod kontrolom, uz ranu socijalizaciju psa, ove rase će ispoljiti svoje dobre osobine. Vlasnik koji nije u stanju da kontroliše narav svog psa ili koji potencira njegovu agresivnu narav dobiće psa koji će pre ili kasnije dovesti u problem i sebe i svog vlasnika.

Griženje je obično normalna, zdrava navika, sve dok nije destruktivno. Odrasli psi grizu iz mnogo razloga: kako bi ispraznili nakupljenu energiju, redukovali stres ili iz jednostavnog razloga što im je to zadovoljstvo. Za razliku od pit bulla i američkog staforda, u literaturi ne postoje zabeženi slučajevi učestalog kočenja vilice kod boksera.

Najvažnija stvar je da Vašeg psa naučite da kontroliše jačinu ugriza. Ne postoji pas koji neće da ugrize iako to nama u tim situacijama izgleda kao nepotrebno. Psa morate da naučite gde je granica i kada je dosta.

Sve za vašeg ljubimca možete pronaći ovde.

 

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak