Milan Milanovic v3

Odgovara:
Milan Milanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Sentandrejski put 11, Novi Sad

P: Imam zlatnog retrivera starog 15 meseci. Problem je što se tiče njegovog izvođenja. Živimo u poprilično velikom stanu, doduše nema dvorište u kome bi se istrčavao, što bi bio slučaj da živimo u kući ali može se reći da mu je komforno u stanu. Izvodimo ga tri puta na dan. Stvar je u tome što on previše vuče, kada vidi psa bukvalno počne da trči, jurca da me vuče, a imam prevelik strah jer je dva puta pukao povodac, srećom ispred zgrade pa sam ga nekako unela. Od tada nemam hrabrosti da ga pustim u parku preko puta naše zgrade gde ga puštaju mama i brat, jer imam ogroman strah da ne pobegne. Dešavalo se da tako krene da beži i neće da se vrati, jurca po parku, kada vidi psa na ulici krene da izlazi iz parka, a ponovo velika muka i stres mi je da ga šetam jer nenormalno vuče i trza se i u konstantom sam strahu da povodac i ogrlica ponovo ne puknu, iako su kvalitetni on je veoma jak i taj strah mi je uvek prisutan. Kući je jako dobar, ne pravi nikakve probleme, ali napolju je nemoguć. Svesna sam da je njemu potrebno istrčavanje, ali sa njim tako neposlušnim ne znam šta da radim, Unapred hvala na odgovoru! Lana

O: Najčešči problem u vezi šetnje s povocem jeste da pas jako vuče povodac prilikom štenje ili ga stalno grize. Neki psi se ‘ukopaju' na mestu i neće da hodaju što je obično vezano za privikavanje štenaca na šetnju. Drugi češći problem je kada odrasli psi vuku svoje vlasnike tokom šetnje.

Psi vuku iz navike. Preciznije rečeno, psi vuku, jer im vlasnici to dozvole. Obrazložiću na konkretnom slučaju. Ono što se često dešava je da pas na povocu vuče ne samo ravno napred, nego cik-cak, sa jedne strane puta na drugi, pri čemu ih vlasnici jedva prate, a pri tome se šetnja pretvara u jurcanje za psom po parku.

Prva stvar koju treba da uradite je da se naoružate strpljenjem i omiljenim poslasticama. Psu kao i uvek stavite povodac i krenite u željenom pravcu. Istog trenutka, kada je povodac zategnut, bez reči stanite i čekajte. Pas će vas čudno pogledati ali šta sad, još čudnije gledajte vi njega. Nemojte se pomaknuti dok povodac ne postane labav, što znači da vam se pas približio. To je trenutak, u kojem psa pohvalite sa komadićem omiljene hrane i slatkim rečima. Za nagradu nemojte koristiti igračku, jer će se mali još više razigrati.  Krenite dalje i kada pas počne vući, ponovite priču.


Verovatno prvih nekoliko dana nećete puno šetati nego manje više stajati na mestu, ali pri tome ne gubite strpljenje, cela vežba, od trenutka kada ste krenuli od kuće pa se vratili, ne sme biti duža od 10-15 minuta. Budite svesni da psa učite novom ponašanju. Način učenja je isti, svejedno da li se radi o štencu ili već odraslom psu. Kod psa koji već godinama vuče obuka će naravno trajati mnogo duže. Ali, svakog psa je moguče naučiti normalnoj šetnji. Pas će posle nekoliko treninga shvatiti da nagrada dođe u određenom trenutku – kada povodac nije zategnut. Polako ćete umesto jednog koraka moći napraviti tri, četiri i tako dalje do cele šetnje, najbitnije je vaše strpljenje i to, da ne odustanete od svog kriterijuma.

Kasnije kada psa naučite na normalnu šetnju postepeno ga učite i socijalizaciji i privikavajte na prisustvo drugih pasa, i pri tome ga nemojte puštati sa povodac dok ne bude normalno i staloženo prilazio drugim psima.

Učite ga da se odaziva na komandu “dođi” tako što ćete mu nuditi ukusnu poslasticu svaki put kada se odazove. U svakom slučaju ukoliko Vam bude trebala pomoć možete se obratiti profesionalnim dreserima.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak