ana_jovanovic2a


Odgovara:
Ana Jovanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

 

P: Imam Rotvajlera starog 20 meseci, pre nedelju dana ga je udario auto, vodili smo ga kod veterinara, snimio mu je nogu i nema preloma. Ne može uopšte da se osloni na prednju levu nogu, kao da je nema, kada hoda prosto je vuče za sobom, savija se ka unutra i ne reaguje na nadražaje (štipanje,bockanje iglom). Imao je otok velik ispod stomaka koji je saniran ali se noga i dalje ne popravlja. Veterinar sumnja na prekid nerva, jer ne reaguje na bol, međutim, kada mu tražim šapu, malo podiže nogu gore u ramenu, i kada leži ili sedi samo odjednom jako zacvili i to samo jednom, bukvalno jaukne, i onda ništa, normalno se ponaša. I tako nekoliko puta na dan. Da li postoji mogućnost da nerv nije prekinut, već da je samo trenutna paraliza? I koliko treba vremena da se oporavi nerv i da počne da se oslanja na nogu ako nije prekinut?
Unapred zahvalna na odgovoru. Nikolina

O: Kao posledica povrede prednjih nogu kod pasa mogu se javiti paraliza radijalnog nerva. To je najveći živac na prednjim nogama koji je odgovoran za pružanje noge u laktu i zglobovima ispod lakta.

On potiče iz brahijalnog pleksusa i pruža se duž cele noge, do šape. Povrede ovog živca nisu retke. Trauma nerva iznad lakta često dovodi do paralize, s obzirom na to da se nalazi blizu površine. Istezanje brahijalnog pleksusa i tumori u blizini takođe mogu dovesti do paralize. Ukoliko je zaista reč o paralizi radijalnog nerva, pas nije u stanju da ispruži nogu i ona ostaje savijena u lakatnom zglobu i zglobovima koji su locirani niže. Na zahvaćenu nogu, pas ne može da se oslanja. Povreda ovog živca ne mora uvek da se završi trajnom paralizom obolele noge. Ukoliko živac nije u potpunosti prekinut, postoji mogućnost oporavka, koji može biti kratkotrajan, ali može trajati i nekoliko nedelja. Intenzitet nastale povrede može se utvrditi tek kliničkim pregledom. Ako životinja reaguje na dubok bol, postoje šanse da je živac sačuvan. Klinički neurološki pregled može da se obavi manje - više u svim veterinarskim ambulantama, a sigurno u specijalističkim ambulantama za bolesti pasa i mačaka.  Pregled se izvodi bez ometanja životinje što znači da ne izaziva nikakvu neprijatnost. Sastoji se iz uzimanja anamneze i opšteg kliničkog pregleda. Nakon toga, mora se utvrditi mentalni status životinje, ponašanje, držanje tela, pregled pokreta - voljnih i eventualno nevoljnih.

Nakon toga sledi palpacija mišića i skeleta, a potom pregled kranijalnih živaca, spinalnih refleksa odnosno refleksa prednje i zadnje noge, a na kraju i pregled čula dodira odnosno provera postojanja bola. Eventualno, mogu se raditi i dodatne analize poput RTG, CT, MRI analize. Radi pregleda, možete se obratiti i na Kliniku za hirurgiju na Veterinarskom fakultetu u Beogradu

 

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak