Marija Tetkic v3

Odgovara:
Marija Tetkić, dr. vet. med.,
Pet centar, Sentandrejski put 11, Novi Sad

P: Imam patuljastog pinča star je 1 godinu desilo se to što je odgrizao sam svoj rep. Vodili smo je kod veterinara otklonili su joj rep. Još uvek ima konce u četvrtak joj je 10 dana od kako je operisana. Iako ima kragnu i dalje kidiše na rep. Pomozite mi molim vas, Biljana


О:
Prema klasifikaciji poremećaja ponašanja pasa, samopovređivanje ili automutilacija je patološki oblik ponašanja koji spada u stereotipne i kompulzivne poremećaje.

Poremećaji u ponašanju mogu imati jedan ili više uzroka koji se dele na primarne i sekundarne uzroke i na poremećaje ponašanja starijih pasa.


U primarne uzroke spadaju neprijatna emocionalna stanja kao što su strah, anksioznost, fobije, panike, bol, stres, patnja, dosada, konflikti , frustracije i promene u centralnom nervnom sistemu funkcionalne prirode. Uzrok može biti i neodgovarajuće okruženje u kome životinja boravi i neodgovarajuća socijalizacija.

Sekundarni uzroci su medicinske prirode: infektivne bolesti, neurološki poremećaji, oboljenja i oštećenja centralnog nervnog sistema, oboljenja svih organskih sistema, endokrini poremećaji, manjak u ishrani, trovanja itd.

Uzroci poremećaja ponašanja mogu biti i urođeni.

U Vašem slučaju je veoma bitno da se istraži uzrok ovakvog ponašanja psa da bi se otklonio problem. Ukoliko problem nije medicinske prirode, moraju se detaljno ispitati svi činioci okruženja psa, njegove navike, odnos ljudi prema psu kojima je okružen, prisustvo drugih životinja u okruženju, socijalizacija psa, odnos sa drugim životinjama i drugim ljudima, hranidbene navike...odnosno sve ono što bi moglo usloviti stres, nesigurnost i nelagodnost kod životinje.

Mogu da Vam dam neke opšte smernice i u tom smislu Vam pomoći, s obzirom da nisam upoznata sa svim detaljima.

Nad psom treba da se uspostavi poverljiv autoritativni odnos, i takav stav treba da imaju svi ukućani koji su u direktnom kontaktu sa njim. Životne navike kao što je ishrana i šetnja treba da imaju neku svoj ustaljeni ritam, svaki dan u približno isto vreme kako bi pas stvorio naviku i osećaj sigurnosti.

Trebalo bi psu posvetiti dosta pažnje ali u vidu stimulativnih igara kako napolju tako i u samoj kući. Postoje brojne interaktivne igračke koje zaokupljuju njihovu pažnju koje su najčešće vezane za hranu ili poslastice.

Psu treba obezbediti mirno, sigurno mesto za odmor.


U suštini treba iz korena da promenite njegov dosadašnji život i da preispitate svaku mogućnost koja je mogla da bude uzrok ovakvog ponašanja.

U slučaju griženja repa, često je jedina mogućnost njegova amputacija. U toku zarastanja same rane javlja se osećaj zatezanja i svraba pa to još dodatno pojačava želju za griženjem i lizanjem. Ovaj osećaj nestaje nakon desetak dana. Sve dok rana u potpunosti ne zaraste pas mora da nosi kragnu koja će ga sprečiti da grize ranu. Nakon toga možete koristiti kragnu svaki put kada pas ostaje sam ili noću, odnosno u vreme kada očekujete da bi mogao da se povredi.

Takođe postoji sprej koji se prska oko rane koji je neprijatnog, gorkog ukusa koji bi trebao da odbije psa da dira naprskano mesto. U Pet Centru možete naći Bitter sprej (Diafarm).

I na kraju, postoje i preparati za smirivanje pasa na prirodnoj osnovi koji mogu i duži vremenski period, a koji efikasno umanjuju stres i anksiozno stanje životinje: Zylkene (Vetoquinol), Relaxing Herbal (Dafarm), CalmVet (VetExpres), Calmex (Vet Plus).

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak