ana_jovanovic2a


Odgovara:
Ana Jovanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

 

P: Jedan od mojih pasa tačnije ženka rase Američka Akita kojih sam inače odgajivač, stara 3 godine i 4 meseca, krajem meseca marta i pocetkom aprila lečena je od autoimune hemolitičke anemije i na našu ogromnu sreću uspešno izlečena. Sada se već potpuno oporavila i opet je ona stara kao što je bila i nekada vesela razigrana i zdrava. Pre nekoliko dana proveravali smo joj krvnu sliku čisto radi kontrole i krvna slika je zaista perfektna. Ona je je pre nekoliko dana ušla u teranje i može kroz nekoliko dana da se pari. Interesuje me vaše mišljenje da li posle ovoga što sam vam naveo treba da je parim sada ili da preskočim ovo parenje i koliki je rizik da se ta bolest vrati u toku graviditeta. Zaboravih da napomenem da je zadnje leglo imala tačno pre godinu dana, što inače i praktikujemo da se svaka ženka šteni samo jednom godišnje, što smatram da je normalno. Unapred vam hvala na odgovoru. S’ postovanjem Dušan

O: Autoimune bolesti su bolesti u kojima imunološki sistem jedinke napada sopstveni organizam, umesto da ga štiti.

Anemija je stanje koje označava smanjen broj eritrocita i/ili koncentracije hemogobina u volumnoj jedinici krvi, što ima za posledicu smanjenu sposobnost krvi za prenos kiseonika.

Hemolitička anemija nastaje zbog ubrzanog procesa propadanja eritrocita i neadekvatnog odgovora koštane srži.


Hemolitička žutica je izazvana prebrzom razgradnjom eritrocita i oslobađanjem njihovih pigmenata.

Osnovni simptomi koji se pritom javljaju su blede do ikterične sluznice, letargija, brzo umaranje životinje i smanjena aktivnost. Izražena je tahikardija, polipneja (ubrzano disanje) i povremeno dispneja, a kod pojedinih pasa javlja se i povišena temperatura. Prisutne su bilirubinurija i hemoglobinurija, što se manifestuje tamnom mokraćom.


Autoimuna hemolitička anemija (AIHA) najčešća je autoimuna bolest pasa. Glavni simptom je autoaglutinacija eritrocita i nalaz sferocita (nezreli oblici eritrocita) u krvnom razmazu.


Bolest se pojavljuje najčešće kod pasa srednje starosti (od dve do osam godina), a mogu oboleti psi svih rasa, mada su najosetljiviji staroengleski ovčarski psi, pudle, koker španijeli, irski seteri i nemački ovčari. Takođe je primećeno da se bolest javlja češće kod ženki nego kod mužjaka. Kao uzroci hemolitičkih anemija spominju se: bakterijske, parazitarne i virusne infecije, izoimune reakcije, lekovi i drugi hemijski činioci.  Učestalo se javlja  kao posedica babezioze (piroplazmoze).

Ukoliko Vas pas ima dobru prognozu, tj. veterinar je potvrdio da je primarni uzrok nastanka AIHA otklonjen, kuja bi mogla da se pari u ovom ciklusu. Međutim definitivnu potvrdu bi trebalo da da Vas veterinar nakon kontrolnog pregleda krvne slike i opšteg kliničkog pregleda.

 

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak