Milan Milanovic v2

Odgovara:
Milan Milanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Sentandrejski put 11, Novi Sad

P: Imam ženskog psa rase sibirski haski. Stara je godinu i po dana i juče se prvi put oštenila. Naime, nakon parenja (koje je bilo 10tog i 12tog dana sa mužjakom haskija, oboje imaju rodovnike), 15 dana se zalepila sa lutalicom koji je ušao u dvorište. Štenci lice na rasu roditelja. Predhodnih 15 godina sam imala ženku haskija i iz iskustva znam da kao štenad izgledaju kao haskiji, a kada odrastu vidi se da nisu "čistokrvni". Postoji li način da budem sigurna da li su rasni?
Unapred zahvalna, Vesna

O: Pojam "teranje" obuhvata dve faze unutar polnog ciklusa kuje: proestrus i estrus. Te dve faze su vremenski najkraće, ali ih je lako uočiti i vrlo su važne za svakog vlasnika, bez obzira da li planira pripust ili kuju želi zaštititi od neželjene trudnoće. Prosečno vreme trajanja proestrusa je 9 dana, ali se kreće unutar intervala 2 - 27 dana. Početkom proestrusa (a ujedno i perioda "teranja") podrazumeva se oticanje stidnice i pojava krvavog iscetka. U ovoj fazi kuja privlači mužjake, ali ne dopušta parenje.

Sledi estrus koji ćemo lako prepoznati po promeni boje iscetka iz izrazito crvene u bledo crvenkastu i omekšanjem vulve. Nažalost, ukoliko želimo biti sigurni da je kuja ušla u estrus promena boje iscetka neće uvek biti pouzdani pokazatelj, s obzirom da se krvavi iscedak kod određenog broja kuja može zadržati i kroz ceo period estrusa. Drugi pokazatelj da je kuja u estrusu je dopuštanje parenja.

Ukoliko želimo biti sigurni u kojoj fazi ciklusa se kuja nalazi, vrlo pouzdana metoda koja se rutinski obavlja je vaginalna citologija. To je potpuno bezbolna metoda, kojom se mikroskopskim pregledom brisa sluznice vagine određuje dominacija površinskih ćelija sluznice vagine i na taj način se pouzdano određuje u kojoj fazi polnog ciklusa se kuja nalazi. Kako bi metoda bila što pouzdanija, uzimanje brisa i mikroskopiranje je ponekad potrebno ponoviti nekoliko puta u razmaku od par dana.

Pouzdanom metodom detekcije estrusa smatra se i vaginoskopija, pregled sluznice vagine vaginoskopom.

Treća metoda je određivanje koncentracije hormona u krvi, primarno luteinizirajućeg hormona i/ili progesterona. Takođe je vrlo često potrebno višekratno uzimanje uzoraka krvi (najčešće ne više od 3 puta) - novije metode određivanja koncentracije progesterona kao vrlo pouzdanog pokazatelja faze spolnog ciklusa omogućuju pouzdano merenje iz samo jedne kapljice krvi, sa rezultatima već nakon 30 minuta.

Prosečno vreme trajanja estrusa je 9 dana, uz mogućnost fiziološkog variranja u rasponu 3 - 21 dana. Period estrusa važan je zbog planiranja ili prevencije neželjene trudnoće. Naime, 48 sati nakon početka estrusa dolazi do ovulacije. Za sazrevanje jajne ćelije potrebna su naredna 2 - 3 dana.

Takva jajna ćelija sposobna je za oplodnju sledeća 2 - 3 dana nakon čega propada. Nakon parenja sperma mužjaka sposobna je za oplodnju 3 - 4, max. 7 dana. Drugim rečima, bez obzira kakvi su naši daljnji planovi, što se tiče budućeg potomstva, na oprezu moramo biti 9. - 14. dana od početka proestrusa, a najviše 10. - 12. dana (uzimajući u obzir prosečne parametre trajanja estrusa i proestrusa).

Takođe, važno je uzeti u obzir fenomen koji se često javlja kod kuja koje u fazi estrusa nisu držane pod kontrolom. Naime, parenje sa različitim mužjacima u fazi kada je kuja prijemčiva može rezultirati štencima različitih očeva. Tako da nije neuobičajeno da kod štenjenja svaki od štenaca bude drugačiji, poreklom od drugog mužjaka.

Višekratno parenje ili vestačka oplodnja (što je takođe metoda izbora u određenim slučajevima) tokom istog dana ne utiče na postotak koncepcije i veličinu legla. Na ta dva parametra najveći uticaj imaju određivanje optimalnog dana za pripust, a to je onaj dan u kojemu je jajna ćelija zrela i spremna za oplodnju, starost majke i rasa.

S obzirom da je Vaša kuja dopustila parenje sa drugim mužjakom niko ne može sa sigurnošću reći da li su psi rasni ili ne, eventualno tako nešto možete primetiti u toku odrastanja štenaca.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak