aleksandra

Odgovara:
Aleksandra Todosijević, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

P:  Postovani, možete li mi reći nešto o papataćima, kao i koji preparat bi nam preporučili u cilju zaštite? S obzirom da živimo na primorju veterinar nam je savetovao da kupimo preparat koji je pored buva i krpelja efikasan i papadaća. Ivana

O: Papataći su mali insekti veličine iznosi 1.2-3.7 mm. Glava, toraks i abdomen su im prekriveni dlačicama koje im daju pahuljast izgled. Imaju duge i vitke noge. Ukoliko se uznemire obično ne lete već skaču. Mužjake i ženke moguće je razlikovati golim okom. Kod ženki, abdomen tupo završava. Abdomen je crven nakon prvog krvnog obroka, kasnije nakon varenja krvi postaje smeđ do crn a za vreme razvoja jaja je žućkast. Abdomen mužjaka je sličan abdomenu nenahranjene ženke. Imaju sposobnost prenosa virusnih, bakterijskih i parazitarnih bolesti, od kojih je najznačajnija Lajšmanioza. O ovoj temi, pisala je koleginica Ana Jovanović, dr.vet.med. u odgovoru Lajšmanioza (Leishmaniosa). Papataći imaju ograničene mogućnosti pronalaska domaćina jer su udaljenosti koje mogu prelaziti male u porešenju sa komarcima i muvama.

Većina boravi na visini 20-30 cm iznad nivoa tla, ali sledeći domaćina mogu se zateći i na većim visinama. U podneblju sa umerenom klimom pokazuju sezonsku aktivnost koja obuhvata razdoblje od aprila do oktobra. U tropskoj klimi aktivni su tokom cele godine. Cirkadijalna aktivnost odraslih papataća odvija se u sumrak i noću. Mnoge vrste napadaju najintenzivnije neposredno nakon zalaska sunca no za neke je zabelženo da grizu tek nakon ponoći.  Pretpostavlja se da su okidači za aktivnost pad temperature i povećana količina vlage u vazduhu. U zavisnosti od regije , jedan sat pre zalaska do sat nakon zalaska sunca je vreme kada su papataći najaktivniji Privlače ih CO 2 i feromoni drugih papataća. Najvažniji domaćini su glodari, psi i ljudi zbog širenja Leishmanioze. Osim navedenih domaćini mogu biti i drugi mesojedi, farmske životinje, gmizavci i vodozemci.


U sušnim i umerenim regijama, larve papataća mogu ostati u stanju dijapauze više meseci. U umerenim regijama mogu prezimiti kao larve ili jaja te se mogu kao adulti pojaviti već u rano leto što omogućava pojavu lajšmanioze i u hladnijim područjima. Zahvaljujući dijapauzi mogu preživeti i razdoblja dugotrajnih i jakih kiša u tropskim zemljama. Papataći polažu jaja u pukotine u vlažnom tlu, u stelji, između korenja drveća, na podu nastambi za životinje. Polažu od 10-100 jaja odednom i potrebno je 6-17 dana da iz jaja izađu larve. Ukoliko mikroklimatski činioci nisu odgovarajući potrebno je više vremena. Svi larvalni stadijumi plebotomusa imaju karakteristične dlačice poput šibice na svakom segmentu. Larve se uglavnom hrane otpacima, trulom vegetacijom, uginulim insektima... Ženkama je potreban krvni obrok za stvaranje 80-100 jaja, a vreme od hranjenja do polaganja jaja nije kraće od 6 dana. Mužjake privuku ženke dok se hrane radi parenja.


Da biste donekle zaštitili svog psa od najezde papataća treba im stavljati, u pravilnim vremenskim intervalima (prema preporukama proizvođača), insekticidna i repelentna sredstva koja u sebi sadrže sredstva koja ih odbijaju. Scalibor ogrlica (MSD Animal health) je preparat na bazi deltametrina, koji ima veliki ektoantiparazitski efekat na skoro sve ektoparazite, sa posebnim potencirajućim delovanjem na krpelje, buve, papadaće i komarce. Ativno delovanje ovog preparata je 6 meseci protiv krpelja, komaraca i papadaća, a 4 meseca protiv buva. Deltametrin je sintetski piretroid, akaricid i insekticid širokog spektra delovanja. Deluje kao kontaktni i stomačni insekticid i akaricid nokaut efektom, a primenjen na propisan način nije otrovan za ljude i pse Takođe možete koristiti i Advantix (Bayer) spot on preparat. Ovaj preparat se koristi za sprečavanje i suzbijanje infestacije buvama i krpeljima. Takođe ima repelentno delovanje na komarce, papadaće i peščane mušice. Preparat je potrebno nanositi na 30 dana.

 

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak