Odgovara:
Ana Jovanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

P: U utorak sam sterilisala mešanku staru 9,5 meseci. Juče smo bili na kontroli i veterinar kaže da se dobro oporavlja i da je sve u redu (dobila je malo infuzije, jer utorak na sredu nije htela da pije vodu). Hranu je prihvatila kad se osvestila u utorak veče, danas pije vodu, normalno piški, ali neće da kaki već 2 dana (pretpostavljam da je tako jer je jela malo po malo na svakih dva sata). Izuzetno je tiha (ne laje na stvari na koje je lajala), stalno leži, a kad ustane normalno hoda, maše repom, mazi se. Da li je normalno da bude tako mirna i koliko će taj period da traje?
Unapred zahvalna na odgovoru, Ana

O: Sterilizacija podrazumeva potpuno hirurško odstranjivanje materice i jajnika ženki koje se izvodi u opštoj anesteziji. Sterilizacija pasa je apsolutno preporučljiva intervencija sa zdravstvenog aspekta životinje, a pravo vreme za ovaj zahvat zavisi od zdravstvenog stanja psa.

Nakon operacije životinju treba udobno smestiti, utopliti i omogućiti joj potpuno mirovanje jer previše kretanja može dovesti do iritacije i popuštanja šava. Tako da ona treba ići napolje samo na povodcu i odmah je vratiti nazad u kuću, ne sme skakati na krevet, penjati se po stepenicama i sl. Potrebno je voditi računa i o ishrani, pa zato u postoperativnom oporavku i za daljnje održavanje kondicije preporučujemo specijalne hrane prilagođene potrebama steriliziranih pasa koje možete nabaviti u našoj apoteci.

Najčešća zabluda s kojom se susrećemo je da veliki broj vlasnika smatra sterilizaciju opasnom i bolnom. Činjenica je da je sterilizacija operativni zahvat koji zahteva minimalnu hospitalizaciju. Sterilizacija je hirurški zahvat koji se izvodi uz potpunu anesteziju koja se koristi i u humanoj medicini, tako da je potpuno bezbolna. Zahvat je jednostavan i Vaš će se ljubimac brzo oporaviti i nastaviti živeti normalnim životom već za nekoliko dana.

Operacija nema nikakav uticaj na debljanje psa - za to su odgovorni vlasnici koji najčešće zbog lažnog osećaja krivice nude svome ljubimcu veće količine hrane. Odstranjenjem polnih organa menja se ponašanje životinje koja češće miruje i živi bez tzv. "polnih frustracija" i potreba za pronalaženjem partnera. Poznato je da ženka koja se tera je uglavnom nemirna, malo spava i malo jede. Iz navedenog proizlazi da je ljubimcu koji će zbog operacije promeniti svoje ponašanje potrebno manje hrane za svoje životne potrebe.

Sterilizacijom kuja se uklanja rizik trudnoće te veoma čestih tumora i infekcija maternice tokom života. Kod steriliziranih ženki izostaju bolesti poput tumora mlečne žlezde i tumora jajnika. Takođe, brojna istraživanja su dokazala da kastrirana ili sterilizirana životinja ne proživljava nikakvu krizu identiteta te da operacija ne utiče na gubitak oznaka polnosti. Temperament i inteligencija se ne mijenjaju nakon operacije.

Vaš pas se dobro oporavlja, što je potvrdio i Vaš veterinar. Njeno ponašanje je normalno, i za par dana će u potpunosti biti oporavljen od intervencije.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak