aleksandra

Odgovara:
Aleksandra Todosijević, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

P: Obraćam Vam se zbog nedoumice u kojoj se nalazim u nadi da će mi Vas stručni savet pomoći. Naime, imam psa ženku staru 14 godina kojoj se već drugi put pojavio otok zuba, prošli put pre 8 meseci, obe upale su sanirane odgovarajućim antibioticima. Veterinar kaže da sada moramo uraditi intervenciju, koja je naravno rizična, najviše zbog godina, a i zbog toga što ona ima probleme sa jetrom i tumor. Tumor nije uklonjen, zbog bolesne jetre i tog rizika uvođenja u anesteziju, ali ne stvara nikakve probleme u normalnom funkcionisanju psa. Moje pitanje je da li da pristanem na tu operaciju prevelikog rizika, jer ne želim da je izgubim zbog zuba? Hvala Vam unapred na odvojenom vremenu za moj problem. Srdacan pozdrav, Jovana Jancic

О: Tokom života, kao i ljudi, i psi su skloni različitim problemima vezanim za zube i usnu šupljinu. Tako, mogu se pojaviti različiti prelomi zuba, naprsnuća ili potpuni gubitak jednog ili više zuba. Naravno, pojavi ovakvih stanja ili problema često pogoduje starost, nepravilna ishrana, uzimanje tvrdih i neprikladnih predmeta (kamen, kost,...), hrana nedovoljno prilagođena dobi, veličini i aktivnosti ljubimca Međutim, u određenim slučajevima (naprsnuća, prelomi, uznapredovale bolesti zuba i gingiva, korena zuba,...) ni zubna higijena nije od neke veće pomoći pa je potrebno pristupiti klasičnoj stomatološkoj obradi, a ponekad i vađenju zuba.

Vađenje zuba je operativni zahvat, koji se izvodi kao i svaki drugi operativni zahvat - po principima asepse i antisepse, a sam ljubimac se sedira i anestezira.

Kod starijih ljubimaca većina operativnih zahvata se izvodi pod nešto većim postotkom rizika. Naime, rizik postoji od same anestezije (uvoda u anesteziju i buđenja iz anestezije), kao i od samog zdravstvenog stanja ljubimca i svih mogućih komplikacija prilikom samog operativnog zahvata (sitna krvarenja, produženo krvarenje, srčani mišić i mogući infarkt zbog ugruška i drugo).

Nakon samog operativnog zahvata, najkritičniji period je unutar prva 24 sata. Nakon tog vremena, kritični period, odnosno period u kojem se mogu pojaviti različite komplikacije (npr. popuštanje konaca, krvarenja, infekcije,...), traje još 10-14 dana. Unutar tog perioda, potrebno bi bilo posebno obratiti pažnju na higijenu operacionog polja (mesto vađenja zuba), odnosno, potrebno bi bilo osigurati sve preduslove normalna za normalno zaceljenje rane (zarastanje).

Većina vlasnika se boji stomatologije zbog primene opšte anestezije. Iako je uvođenje pacijenta u opštu anesteziju ozbiljna procedura, važno je shvatiti da se u toj oblasti napredovalo kako u opremi za monitoring tako i u anestetičkim agensima koji se koriste. Uz odgovarajući monitoring i preoperativni pregled rizik za Vašeg ljubimca je znatno smanjen.

S obzirom da je reč o starijem pacijentu i da ima problem sa jetrom i tumor o uvođenju u opštu anesteziju mora da odluči Vaš veterinar na osnovu detaljnog kliničkog pregleda.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak