Odgovara:
Nikola Mišić, dr. vet. med.,
Pet centar, Sentandrejski put 11, Novi Sad


P:
Uzela sam štene, ne znam koliko tačno ima dana, ali mali je baš, možda oko mesec dana ima, naprašila sam ga sredstvom protiv buva, jer ih je imao, dala mu tableticu protiv glista, i dovela u stan, okupala ga. Imao je tri puta nuždu veću, i sva tri puta sam u izmetu naišla na bele gliste koje su kao špagete, sva tri puta sam sklonila izmet sa laminata u kući, i bacila ga u kantu za smeće, a zatim mesto na kom je izvršena nužda obrisala. Imam malu decu, od 4 i od godinu dana. I uhvatila sam sina, mlađeg, kako je čučnuo pored kuce i poljubio je, uplašila sam se jako, oprala mu usta, umila ga i oprala ruke. Igraju se sa njim, naravno, maze ga i uvek im operem ruke nakon maženja i igranja sa kucom. Sada vas pitam da li je previše opasno to što je mali sin nju poljubio, da li može nešto da mu se desi? I, planiram da odvedem psa u utorak kod veterinara ovde kod nas u gradu da ga pregleda. Čitala sam sve i svašta od kako je mališa poljubio kucu i jako sam se uplašila za dete ako se to stvarno tako brzo prenosi na coveka? Da li mi možete dati neki precizan odgovor u vezi sa tim? Izvinjavam se na dužem pitanju. Marina

O: Postoji čitav niz zoonoza, odnosno bolesti koje se mogu preneti sa ljubimca na čoveka. Jedna od takvih bolesti je toksokaroza, bolest uzrokovana malom psećom glistom koja živi u crevima pasa i mačaka.

Ljudi se zaraze preko njihovih jaja, jer ih u prirodi ima mnogo u zemljištu (iz izmeta pasa i mačaka), u prašini u vazduhu, ili na svežim namirnicama ubranih sa zemlje. Organizam čoveka je pogrešna adresa za njih, jer se odrasli parazit može razviti samo kod životinja, ali se zato u čoveku iz tih jaja u crevima razvijaju larve koje potom prelaze u krvotok i naseljavaju bilo koji organ ili tkivo. Najčešće su to: mozak, oči, pluća jetra i srce. Parazit u stanju larve moze ostati čak i godinama, ukoliko se ili sam organizam sa njima ne izbori ili ne primeni adekvatan tretman za njihovo čišćenje. U latentnom stanju mirovanja larve obrazuju sitne granulome u tkivima u centru kojih izumiru ćelije domaćina.

Da biste zaštitili Vas i Vaše ukućane od ovih parazita neophodno je sprovoditi određene profilaktičke mere, a neke od njih su:
- pranje ruku posle kontakta sa zemljištem i ljubimcima,
- ne stavljati ruke u usta, nos, oči i uši nakon kontakta sa zemljom i ljubimcima,
- detaljna obrada voća, povrća i drugih prehrambenih proizvoda koji mogu doći u kontakt sa ljubimcem,
- redovan pregled ljubimca na prisustvo parazita u izmetu, kao i redovna dehelmintizacija.

Savetujem Vas da se o ovome posavetujete sa lekarom opšte prakse koji je najbolje upoznat sa zdravljem ljudi.

Nadam se da će Vam ove informacije pojasniti problematiku ovih oboljenja, i metode profilakse, odnosno načine zaustavljanja infestacije želudačno-crevnim parazitima.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak