aleksandra

Odgovara:
Aleksandra Todosijević, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd


P:
  Imam mađarskog pulija starog 4 meseca, počela je da gubi dlaku polako od vrata, preko leđa, dok je na zadnjem delu tela i dalje ista pufnasta dlaka. Sad se vidi nova podlaka koja raste. Pitanje je da li je to normalan deo rasta dlaka ili je u pitanju neka bolest. Nigde ne mogu da nađem da li štenetu pulija treba tako da opada ta mekana prva dlaka. Nema crvenila ili slično. Hvala unapred, Ivana.

O: Mađarski puli ima specifično i veoma interesantno krzno, nalik resama. Poseduje karakterističnu dlaku pretežno crne boje (može biti i u nijansama sive, bele i boje kajsije) koja je uvijena i podseća na tzv. "dreadlockse" koji čine krzno nepropusnim za vodu. Zbog ove osobine i saznanja da je ovo pas koji voli vodu - pretpostavlja se da je u prošlosti korišćen za lov u močvarnim područjima (zovu ga i Mađarski vodeni pas).

Kao štene puli nema svoje najkarakterističnije obeležje, dugu u spirale uvijenu dlaku. Više liči na nekog mešanca kovrdžave dlake ili pudlu, tako da ga u to vreme retko ko pažljivije zagleda.

Međutim, stanje se polako menja, a kad odraste, sa dve ili tri godine, zabljesne u svojoj punoj lepoti. Tada njegova raskošna dlaka (koja se, što je vrlo važno, neznatno linja) dođe do punog izražaja i počne da liči na frizuru Boba Marley-a. Javlja se u crnoj boji koja s godinama dobije crvenkasti ton, kao i u beloj i isprano sivoj boji. U toj boji dopuštena je i bela pega na grudima i beli preliv među prstima.

Kod pulija dlaka je najduža na leđima i slabinama i izraste na dužinu od 20 do 30 centimetara. Najkraća je na nogama – svega desetak centimetara. Ona na glavi prekriva oči i nozdrve. Pulijeva dlaka ne sme se raščešljavati i tako pretvoriti u vunu, ali isto tako ne sme biti ni zamršena i zapuštena. Povremeno ga trebate kupati i odgovarajućim preparatima negovati tu njegovu specifičnu "frizuru". Puli se veoma malo linja, pa se mora voditi velika briga oko krzna da ne bi dobilo karakterističan "miris".


Štenad se rađaju sa mekanim, kratkim krznom bez sjaja. Od 3.-4. meseca počinje linjanje, tj. postepena zamena štenećeg krzna krznom odraslog psa. U ovom periodu je potrebno redovno (svakog dana ili još bolje posle svake šetnje), četkati psa mekanim četkama i brisati ga barem jednom nedeljno vlažnim pamučnim peškirom.


Ukoliko pas izlazi napolje, obavezno ga zaštite nekim antiparazitskim sredstvom.


U ponudi Pet Centra imate različite antiektoparazitske preparate u obliku ogrlica koje štite od 4-8 meseci ili spot-one ampule koje štite do mesec dana.


Štene menja šteneće krzno najkasnije do 6. meseca starosti. Ukoliko se to ne dogodi, što zaista predstavlja retkost, savetovala bih Vam da ishrani dodate neki od suplemenata koji dodatno hrane kožu i dlaku i tako utiču na poboljšanje kvaliteta krzna, bržu obnovu i redukciju linjanja.


U ponudi Pet Centra možete naći sledeće preparate: Biotin Forte, BH 500, Salmon oil, pet phos special, Viacutan plus itd.


Krzno odraslog psa je gusto, sa izraženom dlakom i podlakom, sjajno, grublje, nijansu ili dve tamnije od štenećeg krzna.


Za pravilan razvoj i za bolji kvalitet krzna, preporučljivo je da psa hranite superpremijum hranom koja obezbeđuje i zadovoljava sve potrebe organizma.


Više o negi mađarskog pulija možete pročitati u odgovorima mojih koleginica pod naslovom: “Štene mađarskog pulija – ishrana i nega” i “Mađarski puli – osnovne i saveti za kupanje šteneta”.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak