ana_jovanovic2a


Odgovara:
Ana Jovanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

 

P: Šta raditi kada pas uopšte ne može da hoda i stalno se umara kada pokušava da ustane? Hvala unapred i pozdrav! Igor

 

O: Paraliza ekstremiteta obično se pojavljuje kao posledica oštećenja perifernih spinalnih nerava. Najčešće se dovodi u vezu sa povredama, odnosno traumom korena nerva na području lumbalnog i/ili sakralnog dela ili povredama nerava na samim ekstremitetima.

 

Klinička slika će zavisiti od lokalizacije problema. Sposobnost ili nemogućnost da se ljubimac osloni na ekstremitet, prisustvo ili odsustvo boli, mogućnost savijanja u zglobu, prisustvo refleksa na različitim delovima ekstremiteta u korelaciji je s mestom oštećenja nerva.

Za određivanje prirode, stepena i tačne lokacije poremećaja koji uzrokuju nemogućnost hodanja ili otežano hodanje, potrebno je uraditi nekoliko dijagnostičkih postupaka: palpacija (pretraga diranjem rukama), dijagnostičke injekcije, rentgensku pretragu, i mijelografiju. Osim navedenih, u dijagnostici se koriste i sledeće metode: nuklearna scintigrafija, kompjuterizovana tomografija (CT) i magnetna rezonanca. Od navedenih pretraga od izuzetne je važnosti uraditi mijelografiju kako bi se mogao dobiti uvid u stanje kičmene moždine, odnosno, provodljivosti nervnih impulsa. Takođe je od velike važnosti pratiti sposobnost defeciranja i uriniranja koji su dobar pokazatelj sposobnosti provodljivosti.

Što se tiče drugog mišljenja, ono je moguće isključivo nakon temeljnog kliničkog pregleda pa Vas upućujem da potražite specijalističku veterinarsku ambulantu za kućne ljubimce.

 

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak