mirjana

Odgovara:
Mirjana Pejčić, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

P: Imam štene maltezera staro mesec i po dana. Od pre par dana samo leži, slabo jede i pije vodu. Bili smo kod veterinara koji je ustanovio da ima meningitis. Preporučio je davanje kortikosteroida i prepisao sinacilin sirup 2 puta na dan po 1ml. Rekao je da kod ove bolesti samo kortikosteroidi mogu da pomognu (iako imaju i svoju lošu stranu). Da li možete da mi kažete nešto više o ovoj bolesti kod pasa i da li su kortikosteroidi jedini izbor za lečenje? Da li će, ukoliko se izleči, bolest ostaviti neke posledice? Hvala unapred. Jovana

O: Zapaljenja mozga i moždanih ovojnica, prema nastanku može biti primarno i sekundarno, a prema patološkom supstratu negnojno i gnojno. Neurološki simptomi koji mogu ukazati na meningitis su poremećaj kretanja, neurološki napadi, depresija, povraćanje, preosetljivost na različite nadražaje (hyperesthesia).

 

Najčešći uzrok meningitisa je bakterijska infekcija. 

Može nastati kao posledica gnojnog zapaljenja srednjeg i unutrašnjeg uha, ređe sinusa, periorbitalnih apscesa, traume... Može nastati i kao posledica intoksikacije hemijskim ali i bakterijskim toksinima.  Negnojni meningo-encephalitis najčešće nastaje kao posledica delovanja virusa, zatim kao posledica zaraznih oboljenja izazvanih bakterijama, kao i posledica protozoarnih oboljenja. Razvoju zapaljenja pogoduju prekomerni napor, transport, velika zapara i vrućina (ako pas boravi u neprovetrenim i zagušljivim prostorijama).

 

Dijagnozu postavlja veterinar nakon temeljnog kliničkog pregleda, detaljno uzetih anamnestičkih podataka od vlasnika psa, kao i na osnovu drugih dijagnostičkih metoda, uključujući i biohemijske analize. Nakon toga veterinar preporučuje i sprovodi terapiju. Terapija podrazumeva primenu antibiotika, antiepileptike i kortikosteroide za kontrolu napada i smanjenje upale. Ako je pas dehidriran neophodna je nadoknada tečnosti i elektrolita.

 

Kortikosteroidi su velika grupa različitih hemijskih supstanci, koje imaju brojne fiziološke, ali i farmakološke funkcije. Deluju protivzapaljenski. Uprkos svom korisnom delovanju, kortikosteroidi mogu imati brojne nuspojave, a njihova težina zavisi od vrste leka, visini doze i dužini primene. Doza i dužina davanja kortikosteroida zavisi od indikacije, odnosno od vrste patološkog stanja zbog kojeg je lek propisan. Važno je znati da se uzimanje kortikosteroida ne sme naglo prekidati. O opravdanosti primene kortikosteroida, kao i o dozi i dužini terapije odlučuje veterinar kliničar nakon pregleda životinje (što je Vaš veterinar i učinio).

 

Jedino Vam Vaš veterinar (koji prati zdravstveno stanje psa) može dati informacije o toku oporavka i prognozi, kao i o eventualnim posledicama nakon preležane bolesti.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak