Marija Tetkic v3

Odgovara:
Marija Tetkić, dr. vet. med.,
Pet centar, Sentandrejski put 11, Novi Sad

P: Moja ljubimica, ženkica engl. setera, stara 5,5 godina ima već četiri godine promenu na prednjoj šapici, ispod kože, sa prednje strane. To je kružno ispupčenje vel. divljeg kestena (sada posle biopsije je nešto manje). Za protekle četiri godine se, takoreći, nije ni menjalo. Dlaka nije opadala, nije bilo rane, ona nije lizala to mesto i nije delovalo da je boli. Jedino mi se ponekada činilo da minimalno varira u čvrstoći i veličini, jedva primetno. Veterinarima je delovalo kao masno tkivo ili hematom, svakako ne mnogo opasno. U decembru mi se jednog dana učinilo da je malo nabreklo, pa sam odlučila da je odvedem kod veterinara iako se već za dan, dva vratilo na pređašnje stanje. 9. decembra joj je urađen citološki test i dijagnostikovan je mastocitom. Zatim je urađen patohistološki test koji je tumačio humani patolog i on je dijagnostikovao nespecifično zapaljenje. Zatim su krvne pločice/ili krvna plazma i skenirani uzorak tkiva, po rečima veterinara, poslati u Ameriku i potvrđen je mastocitom. U tom izveštaju (ali na srpskom jeziku - Vet Lab-a) piše da je otprilike II stadijum i da je prognoza od srednje ka lošoj. Pas se, inače, ponaša normalno i ne deluje bolesno. U izveštaju je, takođe, savetovano da se operacija izvrši uz poštovanje margine od 2,3 cm. Nevolja je što na tom mestu nema prostora da se toliko duboko operiše. Ja ne bih želela da se psu amputira šapica ako i ovako može da živi još koju godinu, a amputacija bi joj produžila životni vek za tri godine.

Hirurg koji je radio biopsiju, laboratoriju i snimak pluća, predlaže da se izvadi taj tumor/promena postujući široke margine okolo i bočno, a u dubinu da se seče sve do kosti jer kaže da opna koja deli meko tkivo od kosti predstavlja prirodnu granicu. Tako bi se, kaže, sačuvala šapa i, valjda, u potpunosti i njena funkcija. Potrebna bi bila transplantacija kože. Ovo rešenje, ne zvuči neprihvatljivo, ali ne usuđujem se da se odlučim za operaciju dok ne konsultujem i mišljenje onkologa. Značilo bi mi da čujem kakvo je Vaše mišljenje, da li da se uopšte pas operiše? Brine me da li će punktiranje, a zatim i biopsija ubrzati napredovanje, ako se zaista radi o tumoru. Pas do biopsije nije dirao šapu, a od 11. decembra se ne usuđujem da mu/joj skinem medicinsku kragnu da ne bi lizala to mesto. Promena/tumor je četiri godine bila skoro veličine polovine divljeg kestena, a sada je nešto manja nego pre (otprilike veličine pitomog kestena). Ako možete, molim Vas, pomozite mi da što pre donesem ispravnu odluku. Vama se obraćam neformalno, kao običan ljubitelj stručnjaku. Srdačan pozdrav i svako dobro, Milica iz Beograda


O: Mastocitom je maligni tumor koji se javlja iz mastocita kožnog tkiva. To je najčešći tumor kože kod pasa, i drugi najčešći tumor kod mačaka. Često se javlja kod starijih životinja. Kod pasa predispoziciju za nastanak tog tumora imaju bokser, mops, labrador, vajmarski ptičar, bigl, šar-pei i zlatni retriver, kod mačaka su to sijamske mačke.


Kod pasa su promene različite: kožni ili potkožni edem, papule (mehurići), noduli (čvorovi) ili viseće tvorevine veličine od par milimetara do nekoliko centimetara u promeru. Mogu biti slabo ili dobro ograničene, mekane ili čvrste, bez dlake ili puknute, zacrvenjene, hiperpigmentisane ili boje mesa najčešće su pojedinačni, ali mogu biti i više njih i to najčešće na trupu, perineumu i ekstremitetima. Želučani ili crevni čirevi ili zgrušavanje krvi mogu biti sekundarna posledica oslobađanja produkata mastocita (histamin, heparin). Kod mačaka je promena najčešće pojedinačni čvor.

Dijagnoza se postavlja citološki, dermatohistopatološki i potrebno je i pregledati životinju na moguće metastaze (aspiracija sadržaja iz regionalnog limfnog čvora, jetre, slezine i koštane srži, rentgen, ultrazvuk).

Lečenje se vrši hirurškim odstranjivanjem dobro ograničenih promena, zračenje kod nepotpuno odstranjenih tumora, rasprostranjene lezije - tretman prednizolonom za privremenu remisiju (palijativno lečenje), a kod metastaza H1 i H2 koriste se blokatori (difenhidramin), blokatori protonske pumpe koji smanjuje želučano crevne simptome zbog povećane koncentracije histamina. Moguća je i hemoterapija sa limitirajućim dejstvom kod rasprostranjene bolesti. Prognoza kod pasa je varijabilna. Najvažniji prognostički faktor je histološka građa tumora i kompletno hirurško odstranjenje.

Situacija sa svakim pacijentom sa ovakvom dojagnozom je različita u zavisnosti od pozicije tumora, starosti pacijenta, mogućih komplikacija itd. Ipak kada su tumori u pitanju, posebno maligni, osnovno što treba da se uradi je uklanjanje tumora kako bi se sprečilo širenje tumora putem metastaza.

Pozicija tumora svakako nije jednostavna za operaciju, ali iskusnom hirurgu to ne bi trebalo da predstavlja problem. U takvim situacijama se radi transplatacija kože sa drugog dela tela, i ta intervencija se obavlja u velikom procentu uspešno i bez komplikacija. S obzirom da je Vaš pas dobrog zdravlja i u dobroj kondiciji, ovakva intervencija ne bi trebalo da bude problem.

Slažem se sa kolegama da je u ovakvim stanjima operacija odstranjivanja tumora prvo što bi trebalo da se preduzme u terapiji lečenja mastocitoma. Vi kao vlasnik ipak donosite konačnu odluku o tome, i nažalost u tome Vam ne mogu pomoći. Savetujem Vam da se konsultujete sa hirurgom oko same procedure tokom hirurške intervencije kao i o svim deteljima postoperativnog toka i da na osnovu toga donesete konačnu odluku.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak