Luksacija patele (šepanje psa)
Postavio MIRJANA PEJČIĆ
Odgovara:
Mirjana Pejčić, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd
P: Imam štene rase cane corso staro 7 meseci. Pre mesec dana je počelo otežano da hoda i da šepa na zadnje noge. Veterinar je ustanovio da ima upalu grla i poslao nas na Veterinarski fakultet na snimanje zglobova. U rendgenskom nalazu stoji sledeće: "Na antabrahijalnim kostima se diferenciraju inicijalne rahitične promene. Nalaz na kukovima uredan. Promene u smislu osteomijelita nisu uočljive. Na levom kolenom zglobu zapaža se luksacija patele prema lateralno. Slične promene, ali manjeg stepena vidljive su i na desnom zglobu". Od tada lečimo grlo a za zglobove koristimo glukozamin. Nastojimo da se pas što manje kreće i da miruje. |
Od početka štene hranimo hranom super premium kvalita za štence odnosno juniore velikih pasa. Svakodnevnoj ishrani dodajemo vitamine, kalcijum, AD kapi . Molim Vas za mišljenje i savet. Da li smo na pravom putu? Da li bi bilo dobro da koristimo medicinsku hranu namenjenu psima koji imaju problem sa zglobovima? Da li je ovo oboljenje nasledno i da li će štene uz maksimalno pridržavanje date terapije moći normalno da hoda? Da li u ovakvim slučajevima pomaže operacija i da li se radi kod nas? Da li bilo dobro davati Vitoligam? Izvinite na opširnosti pisma ali nadam se da ćete razumeti da nam je dragocen Vaš savet u pokušaju da sve učinimo za našeg ljubimca - koji u stvari nije ljubimac već član porodice. Unapred zahvalna. M.Tomić
O: Patela je mala kost koja je umetnuta u tetivu velikog butnog mišića. Nalazi se sa prednje strane kolena, a predstavlja važan oslonac velikom butnom mišiću. Ova kost je lebdeća kost, sa svoje zadnje strane presvučena je hrskavicom kojom klizi pri pokretanju po donjem delu butne kosti, pa na rtg. snimku patela izgleda kao klin, a na butnoj kosti postoji odgovarajući sulkus kako bi smer kretanja patele bio uvek isti.
Problemi koji nastaju najčešće su vezani za traumu ili genetski faktor. Kao posledica traume ili slično, najčešće nastaje luksacija ili iščešenje, pri čemu specifične sile "izguraju" patelu iz njenog ležišta usporkos svim vezivnim vezama i mišiću koji se opire tome. Osim kod trauma, luksacija patele može se dogoditi i spontano prilikom normalnih kretnji i svakodnevnim aktivnostima psa. U tim slučajevima retkost je samo jedno iščašenje, već je češća situacija da se luksacije događaju povremeno i bez intenzivnih kretnji. Moguće je i da nakon prvog traumatskog iščašenja, sledom čitavog niza faktora dođe do trajne nestabilnosti u tom području, pa patela postane "luksabilna", odnosno sklona iščašenjima. Ukoliko nema početne traume, već patela od prve "iskače" bez traume, govorimo o predispoziciji za to, a pojavljivanju može pogodovati i mišićna slabost.
Upravo problemi sa patelom česti su uzrok šepanja pasa kako malih, tako i većih rasa pasa. Razlikujemo medijalnu i lateralnu luksaciju patele. Medijana luksacija javlja se u velikoj većini kod patuljastih i manjih rasa pasa. Najčešće je nasednog karaktera i vezana je za promene u anatomskoj građi kuka i bedrene kosti. Kod velikih i gigantskih rasa pasa češći je lateralni oblik luksacije patele usled X - stava ("kravljeg“" stava) zadnjih nogu.
Međutim, postoje i izuzeci pa se ponekad i nađe lateralna luksacija kod manjih rasa, a medijalna kod velikih. Najčešće se javlja prolazna bol i šepanje, a pas ponekad poskakuje kao zeca. Kada kod psa za kog znamo da ima luksaciju patele dođe do akutnog bola i šepanja moramo obratiti pažnju na druge moguće uzroke takvih simptoma, kao što je povreda ligamenata kolena.
Stepen luksacije određuje intentizet i učestalost šepanja:
Prvi stepen luksacije: koleni zglob je normalan, a do luksacije patele dolazi samo kada je zglob u ekstenziji i kada pritisnemo patelu. U ovom stadijumu bolesti, najčešće nema manifestnih znakova bolesti pa se i ne preporučuje hirurški zahvat.
Drugi stepen: u ovom slučaju patela obično leži na svom mestu, ali u fleksiji zgloba dolazi do njene luksacije i ona ostaje luksirana dok ju pritiskom ruke ili stavljanjem zgloba u ekstenziju ne vratimo nazad na mesto. Ponekad se sama patela vrati natrag prilikom istegnuća noge i šepanje prestaje. U ovom stadijumu bolesti već su moguće degenerativne promene na samoj strukturi kolena pa se preporučuje operativni zahvat. U ovom stadijumu vidljivi su i znakovi bolesti, odnosno šepanje, poskakivanje i držanje noge u vazduhu.
Treći stadijum bolesti: patela je gotovo uvek luksirana, a ponekad se može vratiti na mesto postavljanjem noge u ekstenziju.
Četvrti stepen: patela je konstantno luksirana i ne može se vratiti na mesto. Ovakvo stanje potrebno je što pre sanirati, naročito u mladih pasa, kako ne bi došlo do daljih oštećenja zgloba.
Zavisno od inteziteta bola i šepanja, osim hirurške, propisuje se i terapija analgeticima. Osim analgetika preporučljivo je davanje preparata sa hondroitin i glukozamin fosfatom. Npr:
- Canhydrox GAG (Canina) - kompleks prirodnih materija koje imaju ključnu ulogu u razmeni materija vezivnog tkiva. Upotrebljava se za prevenciju i pomoć kod degenerativnih i reumatskih promena zglobova. Doza iznosi 4 tablete na svakih 10 kilograma telesne težine na dan. Pakovanje sadrži 120 tableta.
- CaniAgil (Anivital) - prehrambeni dodatak sa prirodnim sastojcima koji su poznati kao pomoć funkciji tkiva, hrskavice i zglobova. Dozira se 1,5 tableta na svakih 10 kg telesne težine, a u ponudi imamo pakovanja od 60 i 120 tableta.
- Opti joint (Versele Laga) - dodatak hondroitina i glukozamina, za zdrave zglobove i hrskavice pasa.
Što se tiče ishrane mislim da je izbor hrane odgovarajaći, jer je u pitanju superpremium hrana za tačno određenu kategoriju psa (junior, velika rasa), koja je pravilno izbalansirana prema potrebama vašeg psa u rastu i razvoju i sadrži sve potrebne hranljive materije. Postoje hrane iz programa veterinarske djete za navedini problem. To su: Royal Canin Veterinary Diet "Mobility", "Mobility larger dogs" i Hill's Prescription Diet "j / d". Međutim, upotreba ove hrane je kontraindikovana tokom rasta i razvoja štenadi (vaš pas raste i razvija se do uzrasta od 15 meseci).
Vitoligam je vitaminski prreparat koji sadrži 14 vitamina i 3 esencijalne aminokiseline sa kobaltom i hlorofilom i ima specifično delovanje na životinje, počev od udela u metabolizmu belančevina, ugljenih hidrata i masti, u suzbijanju infekcija, u regulaciji prometa kalcijuma i fosfora, utiče na funkciju nerava i mišića, kao i na razne druge bitne životne funkcije. Aplikuje se peroralno ili injekciono. Možete nastaviti sa davanjem vitaminskog preparata koji ste do sada davali psu i povremeno u dogovoru sa veterinarom, dati vitoligam. Njegova aplikacija nije nužna sobzirom da već dodajete vitamine u ishranu Vašeg psa.
O eventualnoj opravdanosti hiruške intervrncije, možete porazgovarati sa veterinarom koji prati zdravstveno stanje vašeg psa, jer on ima uvid u trenutno stanje i stepen nastalog poremećaja.
Rahitis je oboljenje kostiju štenadi i mladih pasa. On se javlja za vreme rasta kostiju mladunčeta, kao posledica poremećaja u metabolizmu kalcijuma, fosfora kao i mikroelemenata. Javlja se kao posledica nedovoljne zastupljenosti ovih materija u hrani ili kao posledica neizbalansiranog obroka šteneta. Vitamin D je važan za deponovanje mineralnih materija u razvoju koštanog sistema.
O rahitisu možete pročitati ovde i ovde
OZNAKE: