Odgovara:
Milan Milanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Sentandrejski put 11, Novi Sad

P: Imam psa, rase čivava, ženskog pola, staru 4 i po godine, težine 2kg i 300g. Naime, njen ciklus je počeo pre 10ak dana, i pošto je jako mala ne možemo da joj nađemo odgovarajuću veličinu uloška, pa ide slobodna po kući dok mi presvlačimo nameštaj. Kako je ciklus trajao, zapazili smo kao porodica, ono što naš pas uvek radi a to je da svakoga dana u određenim intervalima 'jaše' svoju igračku u trenucima teranja, kako su nam objasnili. Do sada je imala jednu trudnoću prirodnim putem ostvarenu, iz koje je donela jedno mrtvo štene. Problem je sledeći: pre 4 sata (sada je pola 2 noću, 15.03.2015.), počela je da vuče genitalije po podu, koje su jako osetljive na dodir (obrisala sam ih vlažnom maramicom kada je grčila noge u kukovima i pokušavala da jezikom dohvati šape i oliže ih), pa pošto sam pretpostavila da joj se blago ogrebala i ojela vagina nakon 10 dana aktivnosti sa igračkama, stavila sam joj hidrogen da joj isperem, međutim nije penio niti bilo šta, nakon čega smo je oprali bebi sapunom i stavili Pavlovićevu mast. Bila je mirna pola sata do sat vremena, nakon čega sam primetila da u samom okviru vagine ima par nejasno diferenciranih vezikula, koje nisu ispunjene tecnošću već podsećaju na plitke bradavice, vise kao nabrana koža, i da joj iz vagine curi sekret nalik menstrualnoj krvi, samo gušći, bakarne prebojenosti. Sledeci simptom je taj, što je besomučno grickala šape kao da ima buve u njima, što svakako nije slučaj jer psa ne izvodimo, morki u stanu na peleni, i nema kontakta sa drugim životinjama. 

Primetila sam da sklanja glavu kada joj dodirnem uvo, iako to nikada ne radi. Napomenula bih da je lečena pre mesec dana od kašlja i upale grla, kao i da je malo podgojenija zbog toga što je ne izvodimo. Hrani se hranom Royal Canin. Od parazita je čišćena pre 5 meseci. Pošto smo porodica iz Niša, prosto ne verujem ni jednom veterinaru odavde, jer se konstantno postavljaju kao lekari koji o tako malim rasama - znaju jako malo, molim Vas da mi pomognete.  Mila, Niš

O: Teranje kod pasa se javlja u uzrastu od 6-9 meseca starosti,a u kom uzrastu će doći do prvog teranja zavisi od rase, uslova ishrane, genetskih faktora i čitavog niza drugih činilaca. Fiziološki, teranje se javlja dva puta godišnje, a u nekih kuja to se može dešavati i svakih četiri ili devet meseci. Estrus ili teranje kod kuja odvija se u četiri faze.

Svakako se preporučuje da se pripremite za teranje Vaše ljubimice, odnosno nabavite gaćice za kuje i uloške, kako biste sprečili krvarenje po stanu. Pet Centar ima u ponudi izvanredne Camon gaćice, kao i gaćice i uloške, koje su zbog elastičnog materijala vrlo udobne za kuju, a ulošci ne izazivaju apsolutne nikakve alergijske reakcije kože i sluzokože.

O teranju su pisale koleginice u svojim prethodnim odgovorima na ovu temu: Polni ciklus kuje i prvo teranje i Faze polnog ciklusa kuje i dob za parenje.

Prema simptomima koje ste primetili kod Vaše ljubimice pretpostavljam da se radi o vaginitisu, što bi bilo najbolje utrvditi putem veterinaskog pregleda.

Vaginalna infekcija ili vaginitis je termin kojim opisujemo upalu vagine.

Uzroci vaginitisa najčešće nisu specifični, a neki od njih su: pretpubertetni vaginitis, strano telo unutar vaginalne šupljine, infekcija urinarnog sistema, infekcije bakterijske ili virusne etiologije, neoplazije.

Klinički se kod vaginitisa mogu uočiti sledeći simptomi: iscedak iz vulve (velika količina sluzi koja se tegli u nitima), prekomerno lizanje vulvarnog područja, kapanje iscetka, učestalo mokrenje, bežanje i privlačenje mužjaka (estrusni ciklus)....

Dijagnoza vaginitisa se postavlja kliničkim pregledom u veterinarskoj ambulanti kao i dodatnim pretragama (kompletna krvna slika i biohemija krvi, analiza urina, vaginalna kultura i citologija te vaginoskopija). Na osnovi nalaza pretraga postavlja se dijagnoza i preporučuje odgovarajuća terapija.

O vaginitisu možete pročitati i u sledećim tekstovima: Vaginitis – zapaljenje rodnice i uzimanje brisa i Vaginalni iscedak kod kuje – vaginitis.

Lizanje šapa može biti ispraćeno i upalom uha, i može imati više uzroka: alergija izazvana alergenom iz okoline (hemikalije ili određene biljke u cvetanju), alergija na hranu (na neke od njenih sastojaka), upala paraanalnih žlezda, kao i različita psihička stanja ukoliko su isklučeni drugi uzročnici tipa stranog tela itd.

Naime, prekomerno lizanje uzrokuje iritaciju kože, što dodatno podstice psa na ponovno lizanje. Stalno lizanje dovodi do privremenog olakšanja svraba, ali isušuje i iritira kožu, čime se dovodi do pogoršanja celokupnog stanja.


Tokom dana, u kraćem periodu, ljubimac može lizati šape, a sve kako bi održavao krzno čistim. To je normalna pojava. Međutim, pojačano, prekomerno ili opsesivno-kompulzivno lizanje predstavlja promenu u odnosu na do tada uobičajeno, svakodnevno i normalno ponašanja. Često ga prati i promenjen apetit, način konzumiranja hrane i pijenja vode, igranja i interakcije s vlasnikom i drugim psima.


U svakom slučaju, potrebno bi bilo sprečiti ljubimca da lizanjem postojeće stanje pogoršava. To je moguće učiniti tako što možete na ljubimca postaviti elizabetanski okovratnik, koji mu ne dozvoljava da njuškom dođe do područja šapa. Nakon što se postavi na samog ljubimca, isti se fiksira na ogrlicu koja dodatno onemogućava ljubimca da isti skine prednjim ili zadnjim ekstremitetima. Postavljanje kragne je samo deo strategije protiv lizanja koje se javlja kod pasa, a prava mera je pronalazak uzroka i njegovo saniranje, tj. ukoliko je lizanje i češanje uzrokovano hranom promeniti hranu i preći na hipoalergijsku hrana itd.

Dodatne informacije o lizanju šapa kod pasa možete pročitati u odgovoru koleginice Aleksandre Todosijević, dr. vet. med., Pojačano lizanje šapa.

U svakom slučaju Vam savetujem da pronađete veterinara koji se prvenstveno bavi lečenjem malih životinja, i koji će psa pregledati i postaviti dijagnozu, a nakon toga i započeti sa odgovarajućom terapijom ukoliko je to potrebno.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak